AlertBezpieczeństwoEnergetykaRopa

Paryż chce przeciągnąć Rijad na stronę Zachodu pod gradobiciem pytań o prawa człowieka

Książę Mohammed bin Salman. Źródło: Kreml

Książę Mohammed bin Salman. Źródło: Kreml

Prezydent Francji Emmanuel Macron gości w czwartek saudyjskiego następcę tronu Mohammeda bin Salmana. Krajom zachodnim zależy na tym, by w czasie wojny w Ukrainie i rozmów o powrocie umowy nuklearnej z Iranem przeciągnąć Rijad na swoją stronę.

Rozmowy francusko-saudyjskie

Francuska opozycja i pozarządowe organizacje humanitarne skrytykowały decyzję Macrona o zaproszeniu na kolację do Pałacu Elizejskiego człowieka, który według zachodnich przywódców nakazał zamordowanie w 2018 roku wybitnego saudyjskiego dziennikarza Jamala Khashoggiego. Wizyta de facto saudyjskiego władcy, powszechnie znanego jako MbS, w Paryżu następuje dwa tygodnie po rozmowach w Arabii Saudyjskiej z prezydentem USA Joe Bidenem. Zachód pragnie zresetować stosunki z Rijadem, ponieważ stara się przeciwdziałać rosnącym wpływom regionalnym Iranu, Rosji i Chin.

Francja i inne kraje europejskie chcą zdywersyfikować swoje źródła energii po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w wyniku której Moskwa mocno ograniczyła dostawy gazu do Europy. Macron chce, aby Rijad, największy światowy eksporter ropy, zwiększył wydobycie.

Rzecznik rządu francuskiego Olivier Veran odrzucił obawy grup praw człowieka w związku ze spotkaniem Macrona z bin Salmanem, mówiąc dziennikarzom, że francuski prezydent “nie odłoży na bok wartości swojego kraju w rozmowach z przywódcą Arabii Saudyjskiej”. Macron uważa również, że Królestwo ma kluczowe znaczenie dla pomocy w nawiązaniu szerszego dialogu pokojowego na Bliskim Wschodzie między Iranem a jego przeciwnikami wspieranymi przez USA.

Francja jest jednym z głównych dostawców broni do Arabii Saudyjskiej, ale stanęła w obliczu rosnącej presji, by zweryfikować ten układ z powodu kryzysu humanitarnego w Jemenie, gdzie koalicja pod przywództwem Arabii Saudyjskiej walczy z rebeliantami Huti z Iranem od 2015 roku.

Reuters/Michał Perzyński

Perzyński: Chaszukdżi. Czy śmierć jednego człowieka może wywołać globalną recesję?


Powiązane artykuły

MON obiecuje: Umowa na 180 koreańskich czołgów do końca roku

Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej zadeklarował, że resort do końca roku sfinalizuje umowę na koreańskie czołgi K2. Dotyczy ona dostarczenia...

Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem o Ukrainie i Iranie

Francuski prezydent odbył około dwugodzinną rozmowę z Władymirem Putinem. Poruszona została kwestia trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz irański program...

Polska uzupełnia braki amunicyjne. Ponad dwa miliardy na kaliber 155 mm

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę na dofinansowanie produkcji amunicji kalibru 155 milimetrów, używanej przez natowską artylerię. Cztery spółki należące do...

Udostępnij:

Facebook X X X