AlertAtomEnergetyka

Francuski rząd przygląda się inwestycji jądrowej we Flamanville

Elektrownia jądrowa Flamanville. Fot. Wikimedia Commons

Elektrownia jądrowa Flamanville. Fot. Wikimedia Commons

O raporcie na temat realizacji inwestycji budowy bloku jądrowego EPR we francuskim Flamanville oraz konsekwencji dla inwestora, czyli koncernu EDF – pisze “Rzeczpospolita”.

Problemy z elektrownią Flamanville

W poniedziałek, 28 października 2019 r. francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire oraz prezes EDF-u Jean-Bernard Lévy otrzymali raport poświęcony budowie bloku EPR Flamanville. Jak wiadomo, inwestycja ta opóźniona jest już o kilka lat, bo pierwotnie termin uruchomienia bloku był wyznaczony na 2014, a ostanie zapowiedzi mówią, że blok nie zostanie oddany do użytku do końca 2022 roku. Jednocześnie koszty tej inwestycji wzrosły kilkukrotnie z planowanych 4 mld euro do ponad 12 mld.

Cytowany za agencją Reuters przez “Rz” francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire podkreślił, że powtarzające się trudności nie przynoszą chwały energetyce jądrowej, którą musi ogarnąć się i to szybko. Jednocześnie minister zaznaczył, że prezes EDF może liczyć na zaufanie ze strony rządu, ale jak dodał, oczekuje się od niego, że uporządkuje sytuację.

Jak relacjonuje “Rz”, w raporcie pojawiło się między innymi stwierdzenie, ze projekt Flamanville 3 pokazuje, że Francja utraciła doświadczenie w realizacji inwestycji jądrowych, a inwestycja budowy bloku EPR była źle zaplanowana i koordynowana oraz doskwiera jej brak fachowców.

W przyszłym roku rząd ma kolejny raz sprawdzić postęp prac przy inwestycji we Falmanville.

Rzeczpospolita/CIRE.PL

EDF: Rosną koszty budowy francuskiej elektrowni jądrowej Flamanville


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X