Francja: Chcemy zgody na fuzję Alstomu i Siemensa

2 września 2019, 09:45 Alert
alstom
fot. Alstom

Francja liczy, że nowa Komisja Europejska, rozpoczynająca 1 listopada, dokona rewizji decyzji o zakazie fuzji kolejowych biznesów Alstomu i Siemensa. W rozmowie z radiem Europe 1, francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire, stwierdził, że Francja razem z Polską i Niemcami wysłała propozycję zmian unijnego prawa o konkurencji. Nie wykluczył, że Paryż ponowi pismo w tej sprawie.

Z oburzeniem odniósł się do planów przejęcia segmentu budowy lokomotyw niemieckiego Vossloh AG przez chińską spółkę China Railway Rolling Stock Corporation (CRRC). – Nie mieści mi się to w głowie. Komisja Europejska mówiła nam, że nigdy do tego nie dojdzie, żebyśmy się nie martwili i spali spokojnie. A co się dzieje? CRRC wkracza do Europy, chce kupować firmy i budować swoje linie kolejowe – powiedział Le Maire.

– Tak, denerwuje się, ponieważ walczę o Europę, która chroni, a nie o Europę otwierającą swój rynek na innych graczy, którzy nie otwierają własnego rynku podmiotom z zewnątrz. Dlatego razem z Polską i Niemcami złożyliśmy propozycję zmian w prawie konkurencji i prześlemy ją ponownie do nowej Komisji Europejskiej – dodał.

Jego zdaniem wspomniane propozycje mają pomóc w uzbrojeniu się w obliczu rosnącej konkurencji, a przykład Alstom-Siemens powinien być symbolem tego, jakich działań nie należy podejmować.

W lutym 2019 roku Komisja Europejska zablokowała fuzję kolejowych biznesów wspomnianych spółek.

Le Firgaro/Piotr Stępiński