AlertSurowce

KGHM ma umowę na dostawy katod miedzianych do Francji

Katody miedziane. Fot. KGHM

Katody miedziane. Fot. KGHM

KGHM podpisał z firmą Nexans duży kontrakt na dostawy katod miedzianych, podstawowego produktu miedziowego Spółki, na lata 2023-2027. Umowa przewiduje roczne dostawy od blisko 22,8 tys. do ponad 27,8 tys. ton katod. Umowa zawiera opcję Evergreen umożliwiającą automatyczne przedłużenie umowy na kolejne pięcioletnie okresy.

– Katody miedziane KGHM to produkt o najwyższej sprawdzonej jakości, a niniejszy kolejny kontrakt z Nexans jest nie tylko wyrazem zaufania i zadowolenia naszych klientów, ale stanowi również zobowiązanie z naszej strony do zapewnienia najwyższego poziomu wykonania naszej pracy. Obecnie energicznie dążymy do zapewnienia nie tylko najwyższej jakości naszej miedzi, ale także jej produkcji w najbardziej wydajny i przyjazny dla środowiska sposób – powiedział Mirosław Kidoń, wiceprezes KGHM ds. aktywów zagranicznych.

– Nexans bardzo ceni sobie trwałe relacje biznesowe z KGHM: zdecydowaliśmy się zaangażować w pięcioletnią umowę Evergreen, aby zabezpieczyć dużą część naszego przyszłego zapotrzebowania na katody dla naszej francuskiej walcowni w Lens. Nasza wspólna chęć sformalizowania długoterminowego zobowiązania pozwoli Nexans nadal korzystać z najwyższej i stabilnej jakości katod, w połączeniu z wydajnym i niskoemisyjnym łańcuchem dostaw drogą kolejową między Polską a Francją – dodał Christophe Allain, dyrektor globalnego portfolio, Non Ferrous Metals.

Nexans i oddziały KGHM przystąpiły do inicjatywy Copper Mark, aby promować odpowiedzialną produkcję miedzi na świecie. Wieloletnia współpraca KGHM z Nexans rozpoczęła się w latach 70-tych i jest jedną z najstarszych w Grupie.

Katody miedzi elektrolitycznej o minimalnej zawartości miedzi 99,99 procent są podstawowym produktem KGHM Polska Miedź. Spełniają najwyższe standardy jakościowe i są zarejestrowane na Londyńskiej Giełdzie Metali (London Metal Exchange – LME), Shanghai Futures Exchange (SHFE) i International Energy Exchange in Shanghai (INE) pod markami HMG-S, HMG-B i HML. Miedź rafinowana w postaci katod miedzianych stanowi produkt końcowy procesów metalurgicznych i rafinacyjnych, w których przetwarzany jest materiał miedzionośny (koncentraty, blister miedziany, anody i złom miedzi/złom miedzionośny). Głównymi uczestnikami rynku katod są przedsiębiorstwa górnicze i hutnicze produkujące miedź w postaci katod, a także producenci walcówki i inne zakłady przetwórstwa miedzi wykorzystujące katody do produkcji walcówki, innych prętów, płaskowników, rur, blach i taśm. Podobnie jak w przypadku koncentratów miedzi, na rynku miedzi działają inne firmy zajmujące się działalnością handlową, a także instytucje finansowe pośredniczące w obrocie katodami.

Nexans jest liderem w projektowaniu i produkcji systemów kablowych oraz usług i angażuje się w elektryfikację przyszłości w całym łańcuchu wartości, od wytwarzania i przesyłu do dystrybucji i użytkowania.

KGHM/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Tony złota ukryte pod ziemią w Polsce. Da się je wydobyć?

Złoto historycznie na terenach Polski było wydobywane w Sudetach na Dolnym Śląsku i okolicach. Pod ziemią wciąż spoczywają tony tego...
Krzysztof Galos, wiceszef resortu i Główny Geolog Kraju. Źródło wikimedia

MKiŚ: Odkrycie nowych złóż ropy na Bałtyku musi zostać potwierdzone

– Ministerstwo klimatu i środowiska będzie mogło potwierdzić informacje o odkryciu największego złoża węglowodorów w Polsce w pobliżu Świnoujścia dopiero...

Katastrofa węgla kamiennego w Polsce

Likwidacja polskiego górnictwa węgla kamiennego jest sprawą niezręczną dla polskiego rządu, który pełni funkcje właścicielskie w tej branży. Wynika to...

Udostępnij:

Facebook X X X