KGHM ma umowę na dostawy katod miedzianych do Francji

10 lutego 2023, 14:30 Alert

KGHM podpisał z firmą Nexans duży kontrakt na dostawy katod miedzianych, podstawowego produktu miedziowego Spółki, na lata 2023-2027. Umowa przewiduje roczne dostawy od blisko 22,8 tys. do ponad 27,8 tys. ton katod. Umowa zawiera opcję Evergreen umożliwiającą automatyczne przedłużenie umowy na kolejne pięcioletnie okresy.

Katody miedziane. Fot. KGHM
Katody miedziane. Fot. KGHM

– Katody miedziane KGHM to produkt o najwyższej sprawdzonej jakości, a niniejszy kolejny kontrakt z Nexans jest nie tylko wyrazem zaufania i zadowolenia naszych klientów, ale stanowi również zobowiązanie z naszej strony do zapewnienia najwyższego poziomu wykonania naszej pracy. Obecnie energicznie dążymy do zapewnienia nie tylko najwyższej jakości naszej miedzi, ale także jej produkcji w najbardziej wydajny i przyjazny dla środowiska sposób – powiedział Mirosław Kidoń, wiceprezes KGHM ds. aktywów zagranicznych.

– Nexans bardzo ceni sobie trwałe relacje biznesowe z KGHM: zdecydowaliśmy się zaangażować w pięcioletnią umowę Evergreen, aby zabezpieczyć dużą część naszego przyszłego zapotrzebowania na katody dla naszej francuskiej walcowni w Lens. Nasza wspólna chęć sformalizowania długoterminowego zobowiązania pozwoli Nexans nadal korzystać z najwyższej i stabilnej jakości katod, w połączeniu z wydajnym i niskoemisyjnym łańcuchem dostaw drogą kolejową między Polską a Francją – dodał Christophe Allain, dyrektor globalnego portfolio, Non Ferrous Metals.

Nexans i oddziały KGHM przystąpiły do inicjatywy Copper Mark, aby promować odpowiedzialną produkcję miedzi na świecie. Wieloletnia współpraca KGHM z Nexans rozpoczęła się w latach 70-tych i jest jedną z najstarszych w Grupie.

Katody miedzi elektrolitycznej o minimalnej zawartości miedzi 99,99 procent są podstawowym produktem KGHM Polska Miedź. Spełniają najwyższe standardy jakościowe i są zarejestrowane na Londyńskiej Giełdzie Metali (London Metal Exchange – LME), Shanghai Futures Exchange (SHFE) i International Energy Exchange in Shanghai (INE) pod markami HMG-S, HMG-B i HML. Miedź rafinowana w postaci katod miedzianych stanowi produkt końcowy procesów metalurgicznych i rafinacyjnych, w których przetwarzany jest materiał miedzionośny (koncentraty, blister miedziany, anody i złom miedzi/złom miedzionośny). Głównymi uczestnikami rynku katod są przedsiębiorstwa górnicze i hutnicze produkujące miedź w postaci katod, a także producenci walcówki i inne zakłady przetwórstwa miedzi wykorzystujące katody do produkcji walcówki, innych prętów, płaskowników, rur, blach i taśm. Podobnie jak w przypadku koncentratów miedzi, na rynku miedzi działają inne firmy zajmujące się działalnością handlową, a także instytucje finansowe pośredniczące w obrocie katodami.

Nexans jest liderem w projektowaniu i produkcji systemów kablowych oraz usług i angażuje się w elektryfikację przyszłości w całym łańcuchu wartości, od wytwarzania i przesyłu do dystrybucji i użytkowania.

KGHM/Michał Perzyński