Europa boryka się z wysokimi cenami energii. Rosja: Nord Stream 2 może pomóc

17 września 2021, 10:30 Alert
fot. Nord Stream 2
Rury projektu Nord Stream 2. Fot. Nord Stream 2

Francuski rząd rozważa rozszerzenie bonów energetycznych na więcej gospodarstw domowych. – W ten sposób chcemy załagodzić sytuację w obliczu rosnących rachunków za energię – powiedział rzecznik rządu Gabriel Attal. Rosjanie twierdzą, że uruchomienie Nord Stream 2 może pomóc całej Europie.

Attal powiedział dziennikarzom, że premier Jean Castex wyda komunikaty w tej sprawie w najbliższych dniach.

Euractiv podkreśla, że gospodarstwa domowe w całej Europie borykają się ze znacznie wyższymi rachunkami w trakcie zimy ze względu na globalny wzrost hurtowych cen energii elektrycznej i gazu. Eksperci ostrzegają, że najsłabsi w regionie mogą zostać dotknięci ubóstwem energetycznym.

– Wzrost cen energii prowadzi nas do pracy nad schematem kontroli energii i przyjrzenia się potrzebie jego rozszerzenia, aby mógł przynieść korzyści większej liczbie Francuzów – powiedział Attal. Warto dodać, że bony energetyczne są obecnie przyznawane prawie 5,5 mln gospodarstw domowych we Francji.

Eurativ podaje, że ceny spot w holenderskim hubie gazowym TTF osiągnęły w środę rekordowo wysoki poziom 79 euro za megawatogodzinę, czyli ponad 960 dolarów za 1000 metrów sześciennych. – Szybkie uruchomienie gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec może pomóc w uspokojeniu rekordowo wysokich cen gazu w Europie – twierdzi rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Euractiv/Jędrzej Stachura

Ukraina tworzy zespół reagowania na zagrożenia Nord Stream 2. Cena gazu bije kolejne rekordy