Myśliwce bombardujące Ukrainę mają paliwo dzięki firmie z Francji

25 sierpnia 2022, 13:00 Alert

Inwazja Rosji na Ukrainie trwa, a francuski koncern energetyczny TotalEnergies dostarcza paliwo rosyjskim myśliwcom. Dyrektorzy firmy nadal zasiadają w zarządzie rosyjskiego Novateku- – poinformował w środę dziennik Le Monde. Jest to jedyne francuskie przedsiębiorstwo, które kontynuuje swoją działalność w Rosji.

Francja i Rosja. Źródło: freepik
Francja i Rosja. Źródło: freepik

TotalEnergies jako jedyny z francuskich koncernów energetycznych kontynuuje swoją działalność w Rosji. Wraz ze swoim partnerem Novatekiem eksploatuje złoża gazu i zarabia na sprzedaży kondensatu gazowego, który po przetworzeniu wykorzystywany jest jako komponent paliwa dla rosyjskich samolotów bombardujących Ukrainę. Operatorem złoża jest Tiernieftiegaz. W 49 procentach złoże to należy do TotalEnergies, a w 51 procentach do Novateku

Łańcuch dostaw prowadzi od pola gazowego Tiermokarstowoje na Syberii do dwóch baz lotnictwa wojskowego (Morozowskaja i Malczewo), gdzie stacjonują eskadry wielozadaniowych samolotów bojowych, które są oskarżane przez międzynarodowe organizacje pozarządowe takie jak Amnesty International i Human Rights Watch o uderzanie w ukraińską ludność cywilną, a w szczególności o zbombardowanie teatru w Mariupolu, co spowodowało śmierć nawet do 800 osób.

TotalEnergies wciąż dostarcza zasoby pomimo masakry w Mariupolu

Tydzień po masakrze w Mariupolu TotalEnergies nadal zaopatrywał rafinerię, która wysyła paliwo do bazy Morozowskaja. Baza lotnicza Malczewo pozyskuje ropę z rafinerii w Omsku, która otrzymywała kondensat gazowy z Tiermokarstowoje od 18 kwietnia do 19 czerwca. Dywizjon SU-34 z Malczewa był używany przez rosyjskie siły do bombardowania Charkowa i jego regionu – podaje gazeta, powołując się na ustalenia serwisu Refinitiv.

– Od miesięcy ostrzegamy firmy, że kupując to paliwo finansują mordy na ukraińskich cywilach – powiedział Ołeh Ustenko doradca ekonomiczny prezydenta Ukrainy.

Pod koniec lipca TotalEnergies ogłosiło, że w drugim kwartale 2022 roku osiągnąło rekordowy zysk w wysokości 5,7 mld dolarów, tj. dwa i pół razy wyższy niż w tym samym okresie 2021 roku. – Nie wyobrażam sobie, by udziałowcy TotalEnergies udzielili swojemu prezesowi mandatu, uprawniającego go do kontynuowania działalności w Rosji, podczas gdy kraj ten popełnia zbrodnie wojenne na Ukrainie – podkreśla Ustenko.

– Nasz partner w Rosji to firma prywatna. Gdyby był powiązany z państwem rosyjskim, nasza analiza z pewnością byłaby inna – poinformował dyrektor TotalEnergies Patrick Pouyanne. W radzie nadzorczej Novateku nadal zasiada trzech Francuzów, w tym dwóch dyrektorów TotalEnergies oraz Emmanuel Quidet, założyciel i obecny prezes Francusko-Rosyjskiej Izby Handlowej.

Le Monde/Polska Agencja Prasowa/Dziennik.pl/Jakub Sadowski

PAA uspokaja: Sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej nie zagraża Polsce