Francuzi kradną polskie serca by wygrać kontrakt na atom

1 grudnia 2021, 14:15 Alert

Francuzi angażują firmy z Polski, aby zmaksymalizować ich udział w razie wyboru EDF na partnera Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Warszawa nadal nie zdecydowała.

Hinkley Point C. Fot. EDF Energy
Hinkley Point C. Fot. EDF Energy

EDF nawiązał współpracę z firmami Dominion Polska, Egis Poland, Energomontaż-Północ, Rafako i Zarmen podczas Światowej Wystawy Przemysłu Jądrowego (WNE) w Paryżu. – Zgodnie z hasłem przewodnim tegorocznej edycji WNE „Przemysł jądrowy – partner społeczeństwa niskoemisyjnego w odpowiedzialnej przyszłości”, EDF zdecydowanie opowiedział się za potrzebą wykorzystania energii jądrowej jako jednego z kluczowych rozwiązań w walce ze zmianami klimatu i zapewnienia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w nadchodzących dziesięcioleciach. Grupa EDF potwierdziła również swoje ambicje wspierania rozwoju energetyki jądrowej we Francji i na świecie poprzez budowanie długoterminowego partnerstwa między krajami, przynoszącego obopólne korzyści i tworzące wartość społeczno-gospodarczą – czytamy w komunikacie.

Francuzi podają, że w ramach strategii EDF dotyczącej dostawy od 4 do 6 bloków dla polskiego Programu Energetyki Jądrowej i zgodnie z niewiążącą ofertą wstępną złożoną w październiku 2021 roku, EDF zawarł umowy o współpracy z wiodącymi polskimi firmami: Dominion Polska, Egis Poland, Energomontaż-Północ Gdynia, Rafako i Zarmen. Wykorzystując kompetencje i dotychczasowe doświadczenie polskich dostawców w branży energetycznej, EDF pragnie zmaksymalizować wkład polskiego łańcucha dostaw w sukces projektów jądrowych opartych na technologii EPR w Polsce i w Europie.

– Podpisanie umów o współpracy przemysłowej wyraźnie pokazuje ambicję EDF, aby zapewnić trwałe partnerstwo z lokalnymi łańcuchami dostaw dla projektów bazujących na technologii EPR na całym świecie: w Polsce, Czechach, Indiach i Arabii Saudyjskiej, ale także z naszym historycznym partnerem Bouygues Travaux Publics, aby wesprzeć nasze zaangażowanie w transformację energetyczną w kierunku zerowej emisji netto – ocenił prezes EDF Jean-Bernard Lévy. – Przykładowo, znaczne zaangażowanie brytyjskiego łańcucha dostaw w projekt EPR Hinkley Point C jest namacalnym efektem naszej długoterminowej strategii współpracy z lokalnym przemysłem. Przewidujemy takie samo podejście w każdym kraju, w którym promujemy nasze technologie i z radością czekam na realizację tej współpracy w celu pomyślnej realizacji naszych przyszłych projektów w Europie i na świecie.

Polska ma wybrać partnera technologicznego budowy atomu w 2022 roku. Pierwszy reaktor ma powstać w 2033 roku po rozpoczęciu budowy w 2026 roku. Polacy chcieliby mieć w sumie 6-9 GW energetyki jądrowej. Rozmawiają ze wspomnianym EDF, a także amerykańskim Westinghouse i koreańskim KHNP.

EDF/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Atomowa rywalizacja o niezdecydowanego klienta w Polsce