Veolia wylicza wyzwania branży ciepłowniczej w Polsce

28 czerwca 2022, 11:00 Alert

Prezes Veolii Polska Frederic Faroche mówił o wyzwaniach związanych z transformacją polskiego ciepłownictwa podczas III Kongresu Kogeneracji w Kazimierzu Dolnym.

Frederic Faroche, prezes Veolii Polska. Fot. Mariusz Marszałkowski
Frederic Faroche, prezes Veolii Polska. Fot. Mariusz Marszałkowski

Prezes Veolii o wyzwaniach branży ciepłowniczej

– Musimy wziąć pod uwagę trzy elementy. Pierwszy element to sieci ciepłownicze, które stanowią ważne aktywa. Kogeneracja w wytwarzaniu daje dużą wartość. Trzeba ją zachować i dostosować do warunków europejskich. Drugim ważnym punktem jest tworzenie przyjaznych rozwiązań prawnych i regulacyjnych. Trzeci element to wpływ sytuacji na Ukrainie. Chodzi nie tylko o ceny surowców energetycznych, ale też problem wynika z wysokich cen stali czy cementu – powiedział prezes Veolii Polska.

– My jako Veolia Polska mamy 15 procent ciepła z biomasy. Są wyzwania związane z podażą, ale są tu warunki aby zwiększyć ten potencjał. Kolejne 15 procent daje nam spalanie odpadów. Kolejnym punktem jest gaz, który ma stanowić gaz ziemny. My podpisaliśmy miesiąc temu umowę na modernizację bloków na gazowe, i za trzy lata powinniśmy być przygotowani do wejścia w regulacje unijne – dodał Faroche.

Mariusz Marszałkowski/Michał Perzyński