Jest wstępne zainteresowanie gazem z drugiego, pływającego gazoportu rozważanego w Polsce. Pierwsze FSRU ma służyć Polsce. Trwają rozmowy z sąsiadami jak Ukraina, kraje Grupy Wyszehradzkiej. Będzie open season zbierające już wiążące oferty.
– Wyniki badania wykazały zainteresowanie rynku FSRU dające podstawę do dalszej analizy z wykorzystaniem procedur Open Season – podaje Gaz-System w odniesieniu do projektu pływającego gazoportu FSRU w Zatoce Gdańskiej.
– W okresie od 6 marca do 20 marca 2023 roku uczestnicy rynku mieli możliwość wzięcia udziału w niewiążącej procedurze badania zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej, w stosunku do mocy regazyfikacyjnych oferowanych na etapie wiążącej procedury Open Season, tj. 6,1 mld m sześc. rocznie – podaje Gaz-System. W przeszłości pojawiła się liczba 4 mld m sześc. w kontekście drugiego FSRU. – Gaz-System zbierał informacje w zakresie poziomu zainteresowania rynku na dodatkową zdolność regazyfikacji, jak również poziomu zainteresowania rynku eksportem zregazyfikowanego gazu w kierunkach: Słowacja, Litwa, Dania i Niemcy (połączenia istniejące), a także Czechy i Ukraina (połączenia planowane).
– Ocena kwestionariuszy złożonych w trakcie procedury i wskazany niewiążąco poziom zapotrzebowania potwierdza zainteresowanie rynku zwiększoną zdolnością regazyfikacji terminalu FSRU, a także eksportem zregazyfikowanego gazu w regionie i daje podstawę do prowadzenia dalszych analiz przez operatora – stwierdza Gaz-System. – Otrzymane w ramach badania niewiążące zapotrzebowanie stanowi punkt wyjścia do decyzji o uruchomieniu wiążącej procedury Open Season dla zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji terminalu FSRU, która jest planowana w drugim kwartale 2023 roku.
Gaz-System rozważa budowę FSRU do 2026 roku. Ministerstwo klimatu i środowiska poinformowało po raz pierwszy o rozmowach z sąsiadami Polski na temat dostaw przez nasz pływający gazoport wiosną 2022 roku w wywiadzie dla BiznesAlert.pl. Rozmowy są kontynuowane z Czechami, Słowakami, Węgrami i Ukraińcami.
Gaz-System/Wojciech Jakóbik
Anna Moskwa: Polska jest przygotowana na każdy scenariusz na rynku gazu (ROZMOWA)