FSRU2: Pływający gazoport dla sąsiadów Polski wchodzi w rozstrzygającą fazę

2 października 2023, 19:00 Alert

Operator gazociągów przesyłowych w Polsce Gaz-System zakończył etap rejestracji zainteresowanych procedurą open season, która ma zbadać zainteresowanie rynku przepustowością drugiego statku do magazynowania i regazyfikacji FSRU2 zwanej pływającym gazoportem. Pozwoli ona zbadać realne zainteresowanie sąsiadów tym obiektem.

FSRU Kłajpeda, Klaipedos Nafta

– W dniu 29 września Gaz-System zakończył etap rejestracji podmiotów zainteresowanych uczestnictwem w wiążącej procedurze  Open Season dla FSRU 2. Wiążąca procedura Open Season FSRU 2 ma na celu potwierdzenie zainteresowania uczestników rynku zwiększeniem zdolności regazyfikacji Terminalu FSRU, poprzez złożenie długoterminowych zamówień na korzystanie z usług regazyfikacji FSRU, co uzasadni realizację wskazanego projektu przez Gaz-System – podaje ta spółka w komunikacie. – W wyniku uzyskania wiążących Ofert od uczestników rynku, Gaz-System oceni, czy całkowity zakres Usług Regazyfikacji wnioskowany w Zamówieniach jest wystarczający do przystąpienia do realizacji projektu w zakresie FSRU 2.

Oferty mogą być składane do 27 października do godziny 17.00 czasu polskiego. Polska planuje pierwszy FSRU o przepustowości 6,1 mld m sześc. rocznie na potrzeby rynku krajowego. Cała jego moc została zarezerwowana przez Orlen. Drugi obiekt o przepustowości do 4,5 mld m sześc. rocznie może posłużyć dostawom do klientów w Czechach, Słowacji i Węgrzech, jeśli zgłoszą odpowiednie zainteresowanie w open season. Dzięki temu te kraje będą mogły porzucić gaz z Rosji zgodnie z unijnym planem zrobienia tego najpóźniej do 2027 roku.

Gaz-System / Wojciech Jakóbik

FSRU 2: Rynek bierze całą moc pływającego gazoportu w Polsce. Może być potrzebny drugi