Pomoc dla Fukushimy z Kanady

4 października 2019, 06:00 Alert
EPSON DSC picture
5 i 6 blok elektrowni Fukushima Daichi. Fot. Wikimedia Commons

Kanadyjska firma Laker TRF Ltd oferuje technologię, która może zapewnić „opłacalne i niezawodne” usuwanie trytu obecnego w wodzie magazynowanej na terenie elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi.

Technologia kanadyjskiej firmy (Zaawansowana Destylacja Wody – Advanced Water Distillation – AWD) została początkowo opracowana dla ciśnieniowych reaktorów ciężkowodnych. Jednak działająca od roku pilotażowa instalacja w elektrowni jądrowej w Oakville w stanie Ontario wykazała, że usuwanie trytu z lekkiej wody za pomocą AWD jest pięciokrotnie wydajniejsze niż w przypadku wody ciężkiej, przy jednoczesnej redukcji zużycia energii o 80 procentach w porównaniu z konwencjonalną destylacją wody. Proces przebiega w łagodnej
próżni, zapobiegając emisjom do środowiska. Wielokolumnowa instalacja demonstracyjna ma powstać w 2020 roku.

Laker twierdzi, że technologia AWD byłaby odpowiednią opcją do usuwania trytu z wody magazynowanej w elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi w Japonii, gdzie magazynowane są duże ilości wody przetworzonej z zastosowaniem systemu znanego jako ALPS (Advanced Liquid Processing System) . ALPS usuwa większość skażenia radioaktywnego z wody z wyjątkiem trytu.

Tokyo Electric Power Company poinformowała wcześniej, że limity pojemności dla wody przetworzonej z wykorzystaniem ALPS w Fukushimie zostaną osiągnięte do 2022 roku. Laker twierdzi, że technologia AWD może skutecznie obniżyć stężenie trytu do poziomów poniżej naturalnie występujących w wodzie deszczowej, umożliwiając jej bezpieczne uwalnianie do oceanu. Firma twierdzi, że instalacja AWD zbudowana w elektrowni jądrowej w Fukushima Daiichi byłaby w stanie zaspokoić cały światowy popyt na stabilny medyczny izotop promieniotwórczy tlenu-18, który jest wytwarzany jako produkt uboczny procesu AWD. Tlen-18 jest stosowany jako chemiczny prekursor w skanach topograficznych z wykorzystaniem emisji pozytonów.

Tryt jest ciężkim radioaktywnym izotopem wodoru, który może zastąpić zwykły wodór w wodzie lekkiej lub deuter w wodzie ciężkiej i występuje zarówno naturalnie, jak i w niewielkich ilościach podczas pracy elektrowni jądrowych. Cząsteczek wody zawierającej tryt nie można oddzielić od wody lekkiej lub ciężkiej za pomocą konwencjonalnej filtracji, ponieważ wszystkie cząsteczki wody zachowują się bardzo podobnie.

Woda zawierająca bardzo niski poziom trytu i innych substancji promieniotwórczych jest zwykle uwalniana z elektrowni jądrowych w ściśle kontrolowanych i monitorowanych warunkach. Ciśnieniowe reaktory ciężkowodne – Candu – wytwarzają znacznie więcej trytu, niż większość innych rodzajów reaktorów ze względu na zastosowanie ciężkiej wody (deuteru) w moderatorze i układzie transportu ciepła. Urządzenia do usuwania trytu z wody ciężkiej w reaktorach Candu działają obecnie w elektrowniach jądrowych Darlington w Kanadzie i Wolsong w Korei Południowej.

World Nuclear News

Stępiński: Japonia wyciągnęła lekcję z Fukushimy