Fundacja klimatyczna do ochrony Nord Stream 2 w ogniu krytyki w Niemczech

10 lutego 2021, 07:35 Alert

Stowarzyszenie Podatników w Niemczech krytykuje powołanie fundacji Stiftung Klimaschutz, która deklaratywnie ma chronić środowisko, ale może posłużyć do obrony spornego projektu gazociągu Nord Stream 2 przed sankcjami USA.

Spawanie rur. Fot. Nord Stream 2
Spawanie rur. Fot. Nord Stream 2

Wspomniane stowarzyszenie krytykuje brak przejrzystości działania fundacji, która póki co dzieli skrzynkę pocztową z Stowarzyszeniem na Rzecz Partnerstwa Niemiecko-Rosyjskiego. Obie instytucje są kierowane przez byłego premiera Meklemburgii Pomorza-Przedniego Erwina Selleringa. Ten land jest założycielem fundacji wespół z rosyjskim Nord Stream 2 AG, który uzyskał istotny wpływ na jej funkcjonowanie. Pierwsza instytycja Selleringa założona w 2019 roku otrzymała wówczas 600 tysięcy euro pieniędzy z budżetu strategicznego Meklemburgii. Nie jest jasne jakie środki zostały przekazane Stiftung Klimaschutz, ale Stowarzyszenie Podatników ostrzega przed nieprzejrzystym wykorzystywaniem środków między tymi instytucjami i pospieszne stworzenie nowej fundacji.

Stiftung Klimaschutz ma według deklaracji służyć ochronie klimatu, ale jako organizacja formalnie podlegająca władzom samorządowym Niemiec, nie może zostać objęta obecnymi sankcjami USA wobec spornego projektu Nord Stream 2. Tymczasem ma w okresie przejściowym zarządzać tym projektem i jest przez to oceniana jako narzędzie omijania restrykcji amerykańskich.

NDR/Wojciech Jakóbik

Vicari: Nord Stream 2 jest na krawędzi, ale z okienkiem możliwości (ANALIZA)