Polska chce zwiększenia środków w Funduszu Modernizacyjnym

3 listopada 2017, 12:00 Alert
Zanieczyszczenia, emisje, dym

Polska sugeruje zwiększenie środków Funduszu Modernizacyjnego, które mogą posłużyć transformacji sektora energetycznego ku mniejszej emisyjności. Taką propozycję przekazała Warszawa Komisji Europejskiej w ramach rozmów o reformie systemu handlu emisjami.

Politico.eu podaje, że polskie Ministerstwo Środowiska domaga się większych środków dla Funduszu Modernizacyjnego. Przekonują, że ułatwi im to rozmowy wewnątrz kraju na temat transformacji energetycznej, czyli odchodzenia od energetyki węglowej, czyli ruchu niepopularnego w branży górniczej i wytwórstwa z węgla.

W sugestii, do której dotarło Politico.eu można przeczytać, że dla Polski „kluczowe jest podniesienie środków Funduszu o co najmniej 1 procent”.

Z ogólnej puli środków z handlu uprawnieniami do emisji CO2 w ramach systemu handlu emisjami UE obecnie 2 procent trafia do Funduszu Modernizacyjnego. Pieniądze te mogą posłużyć modernizacji energetyki. Trwa dyskusja na temat możliwości finansowania z nich modernizacji energetyki węglowej. Polacy są za, a zwolennicy odejścia od węgla przeciwko.

Politico/Wojciech Jakóbik