W czasie obrad konferencji Cybersec organizowanej przez Instytut Kościuszki odbyło się spotkanie z udziałem wiceminister rozwoju Jadwigi Emilewicz oraz prezesem PZU Życie Pawłem Surówką. Uczestnicy spotkania, w którym brały udział także firmy rozwijające rynek startupów w Polsce, rozmawiali o nowym narzędziu rozwoju jakim jest Fundusz Witelo.
Fundusz Witelo ma pomóc w rozwoju startpuów w Polsce
– Rozwój startupów to szansa na rozruszanie wielkich biznesowych kolosów, a więc wielkich firmy w Polsce, które mogą w ciągu najbliższych kilu lat stracić swoją przewagę na rynku. Chcemy pokazać firmom w Polsce, aby tak jak firmy na zachodnie rozpoczęły budowę architektury ryzyka wewnątrz swojej korporacji. Jednym ze sposobów jest budowanie współpracy na zasadzie funduszy Corporate Venture Capital. W ten sposób wyciąga się obszar ryzyka poza główną strukturę spółki, dedykując pewną kwotę środków. Firma część tej kwoty uznaję że może stracić. W takim podejściu firma ryzykując środki, uznaje, pewnej ich części może już nie odzyskać. Jednak inna część tej puli środków zainwestowana w atrakcyjne produkty powinna przynieść zyski lub osiągnięcia, które zostaną przełożone na język danej korporacji – zaznaczyła wiceminister.
– Taką szansą jest Witelo Fund, który utworzyło PZU i wspierany jest przez Ministerstwo Nauki Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Rozwoju i Centrum Badań i Rozwoju. Fundusz ten będzie wspierać i rozwijać branże startupów w Polsce. Fundusz ten jest obszarem poszukiwań nowych ciekawych możliwości rozwoju. Czerpie on z doświadczeń i rozwiązań izraelskich, a więc jeśli firmy zostają w kraju to są wspierane przez krajowe fundusze, jeśli jednak będą chciały odejść to będą musiał oddać zainwestowane już w nie środki. Takie założenie przyświecało przy powołaniu Witelo Fund – podkreślała podczas spotkania wiceminister.
– Chcemy przybliżyć małe firmy do dużych. Chcemy pokazać dużym firmom, że ich departamenty oceny ryzyka mogą nie załapać się na kolejną falę rewolucji przemysłowej, która obecnie się toczy. Chcemy otworzyć drzwi, tak, by dzięki pomysłom mniejszych firm ich rozwiązania mogły zaistnieć i zostały przetworzone przez struktury większych – zaznaczyła Emilewicz.
Trzy filary wspierania innowacji
Jako pierwszy instrument wspierania innowacji wiceminister Emilewicz wymieniła fundusz Witelo. Trójfilarowy program współpracy ma składać się jednak z większej liczby narzędzi. – Druga rzecz, która pokazuje, jak chcemy wspierać rozwój innowacji w Polsce to stworzenie przyjaznych warunków do inwestowania. Ustawa o wspieraniu innowacyjności przeszła pierwsze czytanie w Sejmie. W tej ustawie, chcemy tym, którzy planują inwestować w nowe technologie, zwiększać zatrudnione chcemy pomóc poprzez ulgi podatkowe. Mamy nadzieje, że przyniesie to realny efekt dla polskiej gospodarki. Jesteśmy pewni, że ta ustawa wejdzie w życie od pierwszego stycznia przyszłego roku – mówiła minister.
Trzecim elementem jest największa w Europie Środkowej platforma inwestycyjna StartInPoland, która ma mieści się w Polskim Funduszu Rozwoju. Na ten program przeznaczono 3 mld zł.- Ona będzie działać w formie kilku FIZAN-ów (Fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych). Będą one inwestować w spółki typu Venture – Capital, na różnym etapie ich rozwoju. Od początkowego etapu poprzez akcelerację, wzrost i ekspansje. Mamy więc nadzieje, że proces inwestycyjny, uporządkowany, na stabilnych podstawach przyczyni się do tego że młode spółki technologiczne w łatwy sposób będą odnajdywać współfinansowanie na rynku. Przyczyni się to także to wzrostu atrakcyjności Polski w oczach naukowców, specjalistów z całego świata wymieniła Emilewicz.
– Od przyszłego roku będziemy mieć prostą spółkę akcyjną, a więc szybki rozwój i sposób zawiązywania tego typu działalności, środki z Polskiego Funduszu Rozwoju i duże wielkie firmy, które otworzą się, aby testować nowe ciekawe rozwiązania – podsumowała wiceminister rozwoju.
PZU chce wspierać rozwój startupów w Polsce w formule Corporate Venture Capital
Prezes PZU Życie, Paweł Surówka przekonywał, że jego firma jest dobrym przykładem rozwoju startupów. – Model rozwoju tej branży jaki obraliśmy pozwoli nam testować czy dane rozwiązanie w rzeczywistości się sprawdzi. Naszym zdaniem, model w którym rozwiązanie przynoszące zyski pomoże pokryć lukę finansową wynikającą z nietrafionego pomysłu to najlepsze dla rozwiązanie. Chcemy zainwestować w Witelo ponieważ chcemy być w pierwszym rzędzie i widzieć co się dzieje na rynku. W ramach tego Funduszu prowadzimy rozmowy z innymi funduszami, które opierają się na venture – capital. Widzimy więc jak wiele jest wyzwań ale i szans. Niektóre startupy myślą jak nas obsługiwać, by nam pomóc, a jeszcze inne zastanawiają się jak nas wyprowadzić z tego biznesu. Dlatego też chcemy mieć informacje z pierwszej ręki co na rynku się dzieje i jakie są perspektywy na przyszłość dla naszej podstawowej działalności. Jesteśmy w stanie jako największy inwestor w tej części Europy rozpoznać najlepsze fundusze. Jest ich stosunkowe niewiele. Chcemy, by dzięki Witelo do Polski przyciągać najlepsze z nich – podkreślił Paweł Surówka.