Fuzja jądrowa ma umożliwić ludziom podróż na Marsa

12 sierpnia 2023, 06:30 Alert

Amerykanie chcą zbudować pierwszy prototyp silnika zasilanego fuzją jądrową, który docelowo ma napędzać pojazd międzyplanetarny do podróży na Marsa.

Wizualizacja projektu DRACO. Grafika: Lockheed Martin.
Wizualizacja projektu DRACO. Grafika: Lockheed Martin.

NASA i DARPA pracują nad prototypem silnika zasilanego fuzją jądrową z Lockheed Martin oraz BWX Technologies zajmującą się reaktorami. Nazwa projektu to DRACO, akronim Demonstration Rocket for Agile Cislunar Operations, czyli rakieta demonstracyjna do sprawnych misji pozaksiężycowych. Termiczny napęd jądrowy ma być dostępny do 2027 roku, o czym informował BiznesAlert.pl.

Teraz pojawiły się szczegółowe założenia programu, w którym kontrakt został przyznany Lockheed Martin, firmie lotniczej i kosmicznej z Bethesda w stanie Maryland. 26 lipca 2023 roku agencje przedstawiły plan przeprowadzenia testów już w 2026 roku. Projektanci zrezygnowali z wykorzystania uranu wzbogaconego do poziomu pozwalającego wykorzystać go do produkcji bomby atomowej. Poziom wzbogacenia ma być istotnie niższy. Pikanterii sprawie dodaje zaangażowanie agencji militarnej DARPA, która nie dzieli się swymi odkryciami z opinią publiczną.

Projekt reaktora z nieznanymi założeniami został już ukończony za pół miliarda dolarów. Jeżeli prototyp się sprawdzi, następnym krokiem będzie budowa rakiety, która kiedyś będzie mogła zaopatrzyć bazę na Marsie. Potęga odrzutu możliwa do uzyskania dzięki zastosowaniu nowego napędu będzie w stanie zaplanować podróż na czwartą planetę od słońca w wąskim okienku możliwości, kiedy układ księżyca oraz innych ciał niebieskich pozwala trafić statkiem w cel. Pojawia się ono raz na 26 miesięcy.

Spectrum / Lockheed Martin / Wojciech Jakóbik

Smocze paliwo z USA może pomóc wysłać ludzi na Marsa