Fuzja kopalń na ostatniej prostej?

28 lutego 2017, 14:30 Alert
Kopalnia Bogdanka szyb_ZPMW
Kopalnia Bogdanka - szyb

Wczoraj o północy i dziś w ciągu dnia w kopalniach Katowickiego Holdingu Węglowego działacze związków, które zgadzają się na podpisanie porozumienia przedstawionego wczoraj stronie społecznej spotykali się z górnikami.

Atmosfera jest gorąca, ludzie są niepewni swoich wypłat i tego czy będą jeszcze pracować. Uznaliśmy, że to co mogliśmy w negocjacjach uzyskać uzyskaliśmy, a bezpieczeństwo pracowników jest ważniejsze niż spieranie się o detale – mówił Szczepan Kasiński, lider Sierpnia 80′ w KHW, który już wczoraj wieczorem poinformował o podpisaniu porozumienia. Podpisy złożyli również przedstawiciele ZZ Przeróbka w KHW, oraz ZZ Przeróbka i ZZ Pracowników Dołowych kopalni „Murcki-Staszic”.

W kopalniach związkowcy rozwiesili plakaty informacyjne.

fot. CIRE.PL

Propozycja porozumienia zakłada, że Holdingowy Układ Zbiorowy zostanie rozwiązany, natomiast pracowników Holdingu obejmą zasady wynagradzania obowiązujące w Polskiej Grupie Górniczej. Dzięki temu pracownicy KHW będą mieli wyższe zarobki. Średnia pensja górników z KHW ma osiągnąć poziom przeciętnej płacy w PGG i wynosić 6225 złotych. Z kolei pracownicy PGG otrzymają jednorazowe świadczenie dzięki lepszym od zakładanych wynikom osiągniętym przez PGG.

Natomiast o przyszłości Ruchów „Wieczorek” i „Śląsk” mają zadecydować zespoły, które zbadają dokładnie ich kondycję i szanse rynkowego funkcjonowania.

fot. CIRE.PL

Jeżeli ktokolwiek zablokuje to porozumienie, to będzie odpowiadał za to, że 3 marca pracownicy KHW nie dostaną drugiej raty czternastki, a 10 marca mogą nie otrzymać wynagrodzeń – powiedział Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80′.

Dalej są punkty sporne (…). Jedno jest pewne – ustaliliśmy wszyscy, że wszystkie strony chcą połączenia KHW z PGG; to jest ważne – nie ma strony, która nie chciałaby tego połączenia – to jest ustalone i to jest najważniejsze ustalenie. Teraz jest tylko kwestia drobnych tematów, niuansów, które musimy dograć. Mam nadzieję, że się dogadamy i praca dla wszystkich będzie dalej – skomentował Piotr Bieniek z Solidarności KHW

Sprawą połączenia KHW i PGG zająć ma się dziś popołudniu Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego. O zwołanie rady wnioskowali działacze Solidarności, którzy do tej pory nie podpisali tego porozumienia.

Strona społeczna KHW i PGG oraz zarządy spółek uzgodniły, że porozumienie społeczne dotyczące fuzji spółek ma zostać podpisane do środy, do godziny 10 rano. Tego samego dnia odbędzie się spotkanie z inwestorami, a w czwartek rozmowy z wierzycielami czyli bankami. W obu przypadkach warunkiem podjęcia tych rozmów jest podpisanie porozumienia przez związki zawodowe.

CIRE.PL