Gawlik: Budowa bloku gazowego Elektrociepłowni Rzeszów ukończona

29 października 2014, 08:16 Energetyka

Zdzisław Gawlik, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa wziął udział w uroczystym zakończeniu budowy bloku gazowego w Elektrociepłowni Rzeszów. – Na inwestycji tej najbardziej skorzysta Rzeszów. Oprócz poprawy efektywności energetycznej o 20 proc., w Rzeszowie ograniczona zostanie emisja dwutlenku węgla oraz dwutlenku siarki – powiedział Zdzisław Gawlik.

Ukończenie budowy innowacyjnego i przyjaznego środowisku bloku gazowego o mocy elektrycznej ok. 29 MWe i ok. 27 MWt cieplnej, w oparciu o silniki tłokowe na gaz ziemny w Elektrociepłowni Rzeszów jest pierwszym tego typu obiektem energetycznym w grupie kapitałowej PGE i największą inwestycją tego rodzaju w Polsce.

Całkowita moc elektryczna bloku na poziomie ok. 29 MWe odpowiada potrzebom energetycznym prawobrzeżnej części miasta Rzeszowa. Z kolei moc cieplna na poziomie ok. 27 MWt umożliwi ograniczenie pracy kotłów węglowych zimą i całkowite ich zastąpienie latem, co spowoduje ograniczenie emisji dwutlenku węgla i dwutlenku siarki do atmosfery.

Dzięki inwestycji zwiększy się sprawność wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w oparciu z dotychczasowych 65% do ok. 85%. – Dywersyfikujemy nasze źródła energii. Coraz więcej bloków energetycznych opartych jest na innych źródłach energii niż węgiel, po to, aby sprostać wymogom klimatycznym Europy i świata – powiedział Zdzisław Gawlik.

Realizacja projektu przez cały okres budowy przebiegała zgodnie z harmonogramem. Wartość inwestycji to ok. 107 mln zł, z czego ok. 40 mln zł pochodziło z dofinansowania ze środków unijnych i krajowych.

W Polsce obecnie realizowanych jest wiele projektów energetycznych, związanych z budową nowych mocy wytwórczych. Są to przede wszystkim inwestycje prowadzone w Stalowej Woli, Włocławku, Kozienicach czy Opolu o łącznej mocy wytwórczej wynoszącej ok. 3500 MW. Rozpoczęto również prace budowlane nad blokami energetycznymi w Turowie i Jaworznie. Każdy z projektów w znaczący sposób zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski, spełniając zarazem surowe normy środowiskowe dotyczące emisji zanieczyszczeń.

Źródło: Ministerstwo Skarbu Państwa