Gawlik: HSW zakończyła badania nad moździerzami samobieżnymi RAK 120mm

20 maja 2015, 08:29 Bezpieczeństwo

Ministerstwo Skarbu Państwa podaje na swojej stronie, że Huta Stalowa Wola (HSW) z sukcesem zakończyła badania wojskowe moździerzy samobieżnych RAK 120 milimetrów. Projekt w całości powstał w polskiej firmie.

– HSW jest doskonałym przykładem realizacji idei „od pomysłu do przemysłu”. Ten wyrób jest przykładem wyjątkowego dorobku i potencjału technicznego pracowników HSW. Jak widać, dziś w Polsce nie brakuje pieniędzy na projekty, które mogą pobudzać gospodarkę i budować dobre perspektywy dla firm takich, jak HSW – powiedział Zdzisław Gawlik, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

Czytamy na stronie MSP, że Zdzisław Gawlik wziął udział w prezentacji możliwości bojowych samobieżnego moździerza RAK. Dzięki rozwojowi platformy RAK w oparciu o podwozia kołowe oraz gąsienicowe, HSW oraz jej kooperanci mają szansę na utworzenie nowych miejsc pracy w regionie.

Głównym akcjonariuszem HSW jest Polska Grupa Zbrojeniowa. HSW specjalizuje się w projektowaniu i produkcji sprzętu artyleryjskiego samobieżnego, holowanego i do zamontowania na innych obiektach. Wytwarza również lekkie opancerzone transportery na podwoziu gąsienicowym i kołowym oraz sprzęt inżynieryjny. Do kluczowych produktów HSW należą m.in. samobieżna haubica KRAB 155 mm, wyrzutnia rakiet LANGUSTA WR-40 czy też transporter minowania narzutowego KROTON. Firma posiada bogate doświadczenie w projektowaniu zupełnie nowych konstrukcji wojskowych, jak również w modernizacji już istniejącego sprzętu – podaje Ministerstwo Skarbu Państwa.

Źródło: Ministerstwo Skarbu Państwa