font_preload
PL / EN
Bezpieczeństwo 21 maja, 2015 godz. 8:06   
REDAKCJA

Gawlik: Mielec wzorowym przykładem strefy ekonomicznej

Zdzisław Gawlik 1

Jak podaje Ministerstwo Skarbu Państwa, Zdzisław Gawlik, sekretarz stanu w MSP podczas debaty „20 lat funkcjonowania SSE Euro-Park Mielec” w Rzeszowie powiedział, że ”dwie dekady funkcjonowania w Polsce Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE) to historia sukcesu modernizacji polskiego przemysłu po transformacji ustrojowej, miliardowe inwestycje i tysiące miejsc pracy. To, co udało się osiągnąć w Mielcu jest modelowym przykładem skuteczności tego rozwiązania, po które rząd chętnie sięga” – czytamy na stronie MSP.

Resort informuje, że SSE to również narzędzie, które Ministerstwo Skarbu Państwa wykorzystuje do restrukturyzacji i prywatyzacji nadzorowanych spółek i sektorów.

– Dzięki założeniu SSE Mielec powstały dziesiątki przedsiębiorstw o zdywersyfikowanej strukturze produkcji, a dodatkowo odrodził się przemysł lotniczy, który ma tu długą tradycję. Innymi przykładami podobnego sukcesu są Huta Częstochowa, Huta Stalowa Wola czy Fabryka Broni w Radomiu – powiedział Zdzisław Gawlik.

Euro-Park Mielec jest pierwszą polską specjalną strefą ekonomiczną powstałą w 1995 r. w czasie transformacji polskiej gospodarki. Wybudowano ją na miejscu wielkiej fabryki lotniczej, dziedzicząc po niej zasoby produkcyjne i lokalny kapitał ludzki. Strefę  zarządza Agencja Rozwoju Przemysłu. Euro-Park Mielec składa się z podstref położonych głównie na terenie południowo-wschodniej części Polski, w województwie Podkarpackim. Posiada również swoje podstrefy w Lubelskim, Zachodniopomorskim, Śląskim oraz Małopolskim – czytamy na stronie Ministerstwa Skarbu Państwa.

Źródło: Ministerstwo Skarbu Państwa

 Zobacz także