Gaz azerski stanie z rosyjskim i amerykańskim do wojny cenowej o Europę

6 czerwca 2016, 11:15 Alert

(Trend/Piotr Stępiński)

Zapotrzebowanie Turcji na azerski gaz może znacznie przewyższyć 6 mld m3. Ankara będzie otrzymywała ten wolumen ze złoża Szach Deniz 2 – powiedział ekspert Oxford Institute for Energy Studies Simon Pirani podczas wykładu w trakcie zakończonej w Baku konferencji Caspian Oil & Gas-2016.

Według niego na dzień dzisiejszy Turcja jest jedynym, europejskim rynkiem gazu, który nadal rośnie, a do 2020 roku jej zużycie błękitnego paliwa znacząco wzrośnie. – Obecnie Rosja pozostaje głównym eksportem gazu do Turcji i pokrywa blisko połowę tureckiego importu surowca. Należy zauważyć, że w ciągu ostatnich dwóch lat Azerbejdżan stopniowo zwiększył eksport gazu do Turcji, osiągając maksymalny wolumen zapisany w kontrakcie. Trzeba również pamiętać, że jednym z decydujących czynników stanie się polityka Turcji odnośnie importu z Rosji – uważa Pirani.

Ekspert Oxford Institute for Energy Studies przypomina, że kolejnym, ważnym kierunkiem eksportu azerskiego gazu jest Europa. – Azerbejdżan nie tylko sprzedaje gaz ze złoża Szach Deniz do Gruzji i Turcji, ale zabezpieczył także swoją przyszłość podpisując kontrakt na sprzedaż gazu ze złoża Szach Deniz 2 do Turcji oraz Europy. Należy jednak wziąć pod uwagę, że zapotrzebowanie Europy na gaz stopniowo spada. Jeśli w 2010 roku wynosiło ono 560 mld m3 to na koniec 2015 roku było to 469 mld m3. Z drugiej strony rosyjskie paliwo nadal dominuje w imporcie państw europejskich i teraz należy popatrzeć jak będzie konkurowało z amerykańskim LNG – powiedział Pirani.

Podczas swojego wykładu zauważył, że Azerbejdżan będzie musiał realizować właściwą politykę cenową tak aby mogła ona odegrać ważną rolę na europejskim rynku. – Na dzień dzisiejszy cena gazu wynosi średnio 154,4 dolarów za 1000 m3 a zgodnie z prognozami do 2018 roku ma osiągnąć poziom 176-206 dolarów za 1000 m3. Wobec tego, aby walczyć z amerykańskim LNG Rosja może sprzedawać swój gaz za 140 dolarów – stwierdził ekspert dodając, że do tego aby uzyskać udziały na europejskim rynku Baku musi brać pod uwagę wspomnianych graczy.

Projekt Szach Deniz 2 zakłada zrealizowanie 26 podwodnych odwiertów, budowę dwóch platform, podwodnych gazociągów dla przesyłu surowca, rozbudowę terminala naftowo-gazowego Sangachal, budowę dwóch tłoczni i podłączenia tej infrastruktury do Gazociągu Południowo-kaukaskiego (SCP).

Gaz w ramach wspomnianego projektu ma być eksportowany do Turcji i dalej na rynki europejskie poprzez rozbudowę Gazociągu Południowo-kaukaskiego oraz budowę gazociągów Transanatolijskiego (TANAP) oraz Transadriatyckiego (TAP).