AlertEnergetykaGaz.

Elektrownia Dolna Odra uzyska dostęp do gazu

Elektrownia Dolna Odra. Fot. Polska Grupa Energetyczna.

Elektrownia Dolna Odra. Fot. Polska Grupa Energetyczna.

Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję lokalizacyjną na potrzeby budowy gazociągu przyłączeniowego do dwóch bloków gazowo–parowych o łącznej mocy 1340 MW, budowanych w Elektrowni Dolna Odra. Jest to jedno z trzech najważniejszych pozwoleń administracyjnych, niezbędnych do rozpoczęcia budowy.

Gazociąg połączy Elektrownię Dolna Odra w miejscowości Nowe Czarnowo z istniejącą infrastrukturą przesyłową Gaz-Systemu. Realizacja tej inwestycji pozwoli na produkcję energii elektrycznej z niskoemisyjnego paliwa gazowego, z korzyścią dla środowiska i jakości powietrza w regionie.

– Budowa bloków gazowo–parowych w Elektrowni Dolna Odra to jeden z najważniejszych projektów realizowanych w ramach transformacji energetycznej polskiej gospodarki. Dzięki przyłączeniu gazowemu, które realizuje Gaz-System, nowe bloki gazowe w tej elektrowni będą mogły być zasilane gazem dostarczonym gazociągiem Baltic Pipe oraz przez Terminal LNG w Świnoujściu. Realizacja obu powiązanych ze sobą inwestycji tj. przyłączenie do sieci gazowej i budowa dwóch bloków wytwórczych, ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa zasilania w energię mieszkańców województwa zachodniopomorskiego – powiedział Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-System.

Trasa gazociągu przyłączeniowego o średnicy DN 700 i ciśnieniu MOP 8,4 MPa będzie przebiegać przez województwo zachodniopomorskie na terenie gmin: Przelewice, Pyrzyce, Kozielice, Banie, Bielice, Gryfino, Widuchowa. Uzyskanie decyzji lokalizacyjnej jest niezbędnym etapem do otrzymania pozwolenia na budowę przyłącza i rozpoczęcia prac w terenie.

Inwestycja obejmuje budowę gazociągu z układem włączeniowym – zlokalizowanym w m. Przywodzie – do istniejącego gazociągu Szczecin–Lwówek oraz budowanego gazociągu Goleniów–Lwówek. Powstanie także stacja gazowa o przepustowości 250 000 m sześc. na godzinę. Zakończenie budowy gazociągu zostało zaplanowane na trzeci/kwartał kwartał 2023 roku.

Projekt budowy dwóch bloków gazowo–parowych o łącznej mocy 1340 MW jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na gaz ziemny jako paliwo przyjazne środowisku. Realizacja obu powiązanych ze sobą inwestycji: budowy bloków gazowo-parowych oraz gazociągu przyłączeniowego ma również strategiczne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Dzięki nowoczesnej technologii Krajowy System Elektroenergetyczny zyska energię elektryczną wytwarzaną w oparciu o niskoemisyjne źródło. Energia elektryczna, produkowana w nowych blokach w Elektrowni Dolna Odra, pokryje zapotrzebowanie 2,5 miliona gospodarstw domowych.

Gaz-System/Mariusz Marszałkowski

Jakóbik: Rosjanie grożą Polsce rewanżem na Jamale


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X