AlertEnergetykaGaz. Energetyka gazowaOnetWykop

Wiemy o ile podrożeje gaz w drugiej połowie roku

Liczniki. Źródło: Freepik

Liczniki. Źródło: Freepik

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych odbiorców uprawnionych. Od pierwszego lipca cena gazu wysokometanowego wyniesie 239 zł/MWh.

27 czerwca 2024 roku prezes URE zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny na sprzedaż gazu. Nowa taryfa będzie obowiązywała od pierwszego lipca 2024 roku do 30 czerwca 2025 roku. Cena gazu wysokometanowego na potrzeby gospodarstw domowych wyniesie 239 zł/MWh.

– Przeprowadzone przez regulatora postępowanie taryfowe wynika z zapisów Ustawy o bonie energetycznym, zgodnie z którą dotychczasowa taryfa spółki PGNiG OD przestaje obowiązywać 30 czerwca 2024 roku. Co istotne, w związku z obowiązującym w pierwszej połowie 2024 roku zamrożeniem przez ustawodawcę cen gazu, zatwierdzona przez prezesa URE w grudniu 2023 roku i zmieniona w lutym 2024 roku taryfa PGNiG OD na 2024 rok, nie przekładała się na wysokość dotychczasowych rachunków za gaz dla odbiorców indywidualnych i innych użytkowników uprawnionych – czytamy w komunikacie URE.

– Od lipca 2024 roku wchodzimy w mechanizm stopniowego odmrażania cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych. Sytuacja na rynkach surowców wyraźnie się stabilizuje, co z kolei przekłada się spadek cen gazu w obrocie hurtowym. […] Nie ma zatem uzasadnienia dla dalszego utrzymywania zamrożonych, nierynkowych stawek cen za sprzedaż i dystrybucję paliwa gazowego – podkreśla Rafał Gawin, prezes URE.

Urząd tłumaczy, że na całkowitą wysokość rachunku dla gospodarstw domowych składają się: opłaty za paliwo gazowe, usługę dystrybucji oraz opłaty abonamentowe. Od pierwszego lipca przestaje obowiązywać cena maksymalna gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych ustalona na poziomie 200,17 zł/MWh. W drugiej połowie roku zostają również odmrożone opłaty dystrybucyjne Polskiej Spółki Gazownictwa, odpowiedzialnej za dystrybucję paliwa gazowego w przeważającej części Polski, które prezes URE zatwierdził w grudniu 2023 roku (na 2024 rok). Do 31 grudnia 2024 roku zamrożona pozostaje natomiast opłata abonamentowa.

Urząd Regulacji Energetyki / Jędrzej Stachura

Wojtasik: Polska może być europejskim liderem ochrony infrastruktury krytycznej, jeśli nie strzeli sobie w stopę (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Wojciech Wrochna Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, zdjęcie: www.gov.pl

Rząd rozpoczyna konsultacje programu PPEJ

Ministerstwo Przemysłu ogłosiło rozpoczęcie konsultacji społecznych i eksperckich dotyczących zaktualizowanego Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). W ramach tych prac rząd...
Ministra przemysłu Polski Marzena Czarnecka, zdjęcia: PAP/Michał Meissner

Polskie firmy z kontraktami od Westinghouse

Westinghouse ogłosił wybór pierwszych sześciu polskich firm, które będą dostarczać komponenty do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Co istotne, wybrane...
Elektrownia Bełchatów. Fot. Wikimedia Commons

PGE studzi emocje atomowe. „To wstępny etap przygotowań”

Polska Grupa Energetyczna ostrożnie komentuje temat swojego zaangażowania w projekt budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce. – Dziś nie możemy...

Udostępnij:

Facebook X X X