Gaz-System prowadził, prowadzi i będzie prowadził analizy dotyczące możliwości przesyłu gazu ziemnego z domieszką wodoru swoimi gazociągami – powiedziała Aneta Korda-Burza, dyrektor pionu badań i rozwoju Gaz-Systemu podczas 39. Zjazdu Gazowników.
W 2014 r. we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą Gaz-System przeprowadził pierwsze analizy w zakresie wpływu wodoru na sieć przesyłową gazu ziemnego – dotyczyły m.in. struktury materiałowej. Spółka uczestniczy również w międzynarodowym projekcie Hyready. Obecnie projekt prowadzony przez Gaz-System opiera się na razie na danych literaturowych, jego zakres jest rozszerzany o nowe elementy analizy. Na podstawie danych literaturowych przygotowywana jest obecnie w ramach wewnętrznych prac mapa systemu ze wskazaniem, w jakich miejscach i jakie domieszki wodoru można w ogóle przesyłać siecią przesyłową.
Aneta Korda-Burza zwróciła uwagę na brak regulacji dotyczących przesyłu wodoru. – Jedynie norma międzynarodowa w zakresie jakości gazu mówi, że dodanie do 10 proc. wodoru możliwe jest tylko w niektórych częściach systemu gazowego. Biorąc jednak pod uwagę różne inne aspekty, mówimy o możliwych dwóch procentach domieszki wodoru w gazie ziemnym – powiedziała dyrektor pionu badań i rozwoju Gaz-Systemu.
– Przed nami jest jeszcze wiele pracy, gdyż, o ile mamy dokonaną analizę literaturową, o tyle widoczna jest potrzeba przeprowadzenia prac badawczych w zakresie systemu przesyłowego, mając przez cały czas świadomość, że są to gazociągi wysokiego ciśnienia – podsumowała Aneta Korda-Burza.