Ostatnia prosta przygotowań do budowy morskiej części Baltic Pipe na Bałtyku

6 maja 2021, 15:15 Alert

Na pokładach trzech statków odpowiedzialnych za budowę Baltic Pipe trwają ostatnie przygotowania przed ich wypłynięciem i rozpoczęciem układania gazociągu na Morzu Bałtyckim.

Castorone fot.Gaz-System
Castorone fot.Gaz-System

Przygotowania na ostatniej prostej

Realizacja Baltic Pipe znajduje się w fazie budowlanej w części lądowej i morskiej projektu. W kwietniu bieżącego roku rozpoczęło się wiercenie tunelu na potrzeby gazociągu na polskim wybrzeżu. Podobne prace w Danii również ruszą niebawem. Od ubiegłego roku statki badawcze sprawdzają po raz kolejny trasę inwestycji pod względem niewybuchów i zagadnień środowiskowych. Latem specjalistyczne trzy jednostki morskie rozpoczną układanie ok. 274 km gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego.

5 maja bieżącego roku w Rotterdamie na jednym z takich statków morskich o nazwie Castorone odbyło się spotkanie w sprawie ostatecznych ustaleń dotyczących budowy gazociągu podmorskiego Baltic Pipe. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Piotr Naimski – minister, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Aldo Amati – ambasador Włoch w Polsce oraz przedstawiciele zarządów firm Gaz-System i Saipem.

Minister Naimski ocenił, że przygotowanie do budowy gazociągu Baltic Pipe jest już na ostatnim etapie. Minister potwierdził również, że data pierwszego października 2022 roku jako data uruchomienia projektu pozostaje niezagrożona.

– W tym roku planujemy zakończenie spawania gazociągu podmorskiego. W przyszłym będziemy wykonywali niezbędne próby ciśnieniowe, testy i certyfikacje związane z dopuszczeniem gazociągu morskiego do użytkowania. Prowadzone obecnie przygotowania do wpłynięcia statku Castorone na Bałtyk potwierdzają, że założenia projektowe są realizowane zgodnie z planem.  Do października przyszłego roku wykonamy wszystkie elementy tego złożonego programu inwestycyjnego i będziemy gotowi na sprowadzanie gazu z Szelfu Norweskiego, przez Danię do Polski – powiedział Tomasz Stępień, prezes
Gaz-System.

Projekt Baltic Pipe składa się z pięciu podstawowych elementów: budowy gazociągu na dnie Morza Północnego, rozbudowy duńskiego systemu przesyłowego, budowy tłoczni w Danii oraz budowy gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego i rozbudowy polskiego systemu przesyłowego. Ma na celu stworzenie nowego korytarza dostaw gazu ziemnego ze złóż znajdujących się w Norwegii do Polski.  Jest realizowany przez dwóch operatorów przesyłowych – polski Gaz-System i duński Energinet. Terminem zakończenia inwestycji jest pierwszy października 2022 roku.

Gaz-System/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Baltic Pipe, cała naprzód! Jak będzie wyglądać budowa? (ANALIZA)