Gaz-System porozumiał się z rybakami w sprawie eksploatacji Baltic Pipe

31 maja 2021, 14:45 Alert

Gaz-System zawarł porozumienie o współpracy z organizacjami rybackimi oraz armatorami jednostek rybackich, w związku z budową i eksploatacją gazociągu podmorskiego Baltic Pipe.

Castorone. Jeden z budowniczych Baltic Pipe
Castorone. Jeden z budowniczych Baltic Pipe fot. Saipem

Porozumienie

Gaz-System zobowiązał się do regularnego przekazywania informacji o poszczególnych etapach i lokalizacji prac. Pozwala to odpowiednio zaplanować rejsy połowowe oraz minimalizuje ryzyko kolizji. – Dobra współpraca ze środowiskiem rybackim jest niezwykle ważna. Uzgodniliśmy wszystkie kluczowe kwestie związane z budową gazociągu Baltic Pipe tak, aby w czasie prac na morzu połowy mogły być prowadzone bezpiecznie. Jesteśmy wdzięczni za konstruktywną współpracę z lokalną społecznością rybacką, bardzo pomocną podczas przygotowań do budowy i w jej trakcie – powiedział Krzysztof Jackowski, wiceprezes Gaz-Systemu.

W Polsce, spółka uzgodniła kwestie realizacji inwestycji z armatorami reprezentowanymi przez Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków i Organizacją Rybaków Łodziowych – Producentów Ryb z Kołobrzegu. W analogiczny sposób przebiega współpraca z organizacjami rybackimi ze Szwecji (Swedish Fishermen Producer Organization; Marine and Coastal Fisheries Producer Organization) i Danii (Danish Fishermen Producer Organization).

Projekt Baltic Pipe jest prowadzony z uwzględnieniem praw społeczności lokalnych oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego. Podczas pracy nad zawartymi porozumieniami, omówiono wiele kwestii technicznych, biologicznych i środowiskowych leżących w zainteresowaniu rybaków – tak aby gazociąg podmorski mógł odpowiednio współistnieć z prowadzonymi przez nich połowami.

Gazociąg podmorski łączący Danię z Polską jest jednym z kluczowych elementów projektu Baltic Pipe. Połączy się on z systemem przesyłowym w naszym kraju w Pogorzelicy (gmina Rewal). Prace budowlane związane z układaniem gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego, zgodnie z przyjętym harmonogramem, rozpoczną się latem. Długość podmorskiego odcinka wyniesie ok. 274 km.

Projekt Baltic Pipe został uznany za kluczowy element połączenia europejskiego systemu energetycznego i uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 266,8 mln euro w ramach instrumentu PCI (ang. Project of Common Interest).

Gaz-System/Bartłomiej Sawicki

Wpinka Baltic Pipe na Morzu Północnym została ułożona