Wpinka Baltic Pipe na Morzu Północnym została ułożona

31 maja 2021, 06:00 Alert

Duńczycy zakończyli układanie wpinki Korytarza Norweskiego łączącej gazociąg Europipe II z duńskim systemem przesyłowym. To jeden z elementów projektu Baltic Pipe na Morzu Północnym. Po ułożeniu rur nadchodzi czas na prace wykończeniowe, testy i certyfikację.

Układanie rur wpinki zakończone

Układanie rur 105 km wpinki na Morzu Północnym rozpoczęło się pierwszego, a zakończyło 30 maja. Wyjście tego gazociągu na ląd znajduje się w okolicy duńskiej plaży Hutstrup. Układał go największy na świecie statek układający podmorskie gazociągi – Pioneering Spirit, należący do firmy szwajcarskiej Allseas. Towarzyszyły mu inne statki Allseas: Tog Mor, Lorelay.

Tymczasem na Morzu Bałtyckim trwają przygotowania do ułożenia rur pod gazociąg łączący Polskę z Danią – Baltic Pipe. Pogłębiarka podsiębierna Mjollner R, w asyście holownika Rimfaxe R oraz pogłębiarki podsiębierne Gungner R i Harald, w asyście holowników Skinfaxe R i Leonardo, prowadzą prace pogłębiarskie. Układanie tego odcinka ma się rozpocząć pod koniec czerwca.

Korytarz Norweski

Celem projektu Baltic Pipe jest stworzenie nowego korytarza dostaw na europejski rynek gazu. Gazociąg połączy norweską sieć gazową na Morzu Północnym, z duńską i polską siecią przesyłową. Trasa gazociągu na Morzu Bałtyckim, rekomendowana w ubiegłym roku, liczy ok. 275 km, przebiega przez duńskie i polskie obszary morskie oraz przez szwedzką wyłączną strefę ekonomiczną (na odcinku ok. 80 km).

Na cały projekt nazywany Korytarzem Norweskim składa się pięć elementów: połączenie systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowa trasy przesyłu gazu przez Danię, budowa tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorski gazociąg z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym oraz rozbudowa polskiego systemu przesyłowego. Od października 2022 roku, Baltic Pipe będzie mógł przesyłać do 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Koszt gazociągu jest szacowany na ok. 16 mld duńskich koron (czyli ok. 1,6-2,2 mld euro).

Bartłomiej Sawicki 

Marszałkowski: Baltic Pipe, cała naprzód! Jak będzie wyglądać budowa? (ANALIZA)