Gaz-System: Brama Północna dla Trójmorza. Gazociągi rosną najszybciej na południu

15 maja 2017, 11:45 Energetyka
Gaz-System
GAZTERM 2017, fot. BiznesAlert.pl

Gaz-System W Międzyzdrojach trwa XX konferencja Gazterm „Perspektywy dla nowego modelu rynku gazu w regionie Trójmorza”. Portal BIznesAlert.pl jest partnerem strategicznym wydarzenia.

– Gaz- System ma obecnie 14 tłoczni gazu, zaś wkrótce będzie 17 tłoczni. Co ważne jest to spółka w 100 proc. Skarbu Państwa. Spółka działa w oparciu o 6 oddziałów. Istotnym obiektem jest terminal LNG – powiedział Krystian Liszka, dyrektor oddziału Gaz- Systemu w Tarnowie.

Jak powiedział, strategia Gaz-System opiera się na bezpieczeństwie dostaw gazu, aspektach środowiskowych, rozbudowie infrastruktury zwłaszcza w taki sposób, aby przesyłać gaz do naszych partnerów w Trójmorzu. – Likwidujemy także białe gazowe plamy na mapie Polski – dodał gość konferencji.

– Kluczowym projektem jest Brama Północna. To projekt składający się m.in. z terminalu LNG. Chcemy zwiększyć możliwości regazyfikacji. Drugi element to Gazociąg Bałtycki poprzez Danię do Norwegii. Rozbudowa terminala będzie polegać na rozbudowaniu o 2 regazyfiktory, dzięki temu przepustowość wzrośnie do 7,5 mld m3. Następnie planowana jest budowa trzeciego zbiornika, co pozwoli na zwiększenie przepustowości do 10 mld m3.

W kontekście Korytarza Norweskiego, Krystian Liczka powiedział, że jest on „na etapie, kiedy czekamy na procedurę opean season”. – Mamy nadzieje, że zakończy się ona jak najszybciej – dodał.

– Mamy obecnie za sobą już 14 dostaw LNG. To znacznie więcej niż wcześniej planowano. Możliwy jest skokowy wzrost dostaw. Myliśmy o przystosowaniu terminala do bunkrowania i przeładunku na mniejsze jednostki. Obecnie tankujemy 150 cystern miesięcznie, chcemy osiągnąć 200. Chcemy także wykorzystać pobliską bocznicę kolejową i przeładowywać LNG na cysterny kolejowe – wyjaśnił przedstawień Gaz- Systemu.

– Naturalnym kierunkiem jest rozbudowa gazociągów transgranicznych do Czech i Słowacji. Na południu jest najbardziej zaawansowany etap budowy nowych gazociągów. Mamy rozpisane kolejne przetargi na gazociągi w stronę Ukrainy – powiedział dyrektor Liszka. Poinformował, że projekt rozbudowy terminalu w Świnoujściu uzyskał już zgody środowiskowe.– Chcemy, aby w ciągu najbliższych lat rozbudować przepustowość, pobudzać rynek w tym także dla LNG z polskiego terminala.

BiznesAlert.pl jest strategicznym partnerem XX Konferencji GAZTERM 2017. Jej tematem są perspektywy dla nowego modelu rynku gazu w regionie Trójmorza.