Gaz-System przyłączy kolejną elektrownię do swojej sieci przesyłowej

20 lipca 2023, 16:00 Alert

Gaz-System uzyskał decyzję lokalizacyjną na potrzeby gazociągu przyłączeniowego do bloku gazowo–parowego w Rybniku. Projekt przewiduje m.in. budowę magistrali o długości 4,5 km, która zostanie połączona z planowanym do budowy gazociągiem Racibórz–Rybnik.

Elektrownia Rybnik. Fot. Jędrzej Stachura
Elektrownia Rybnik. Fot. Jędrzej Stachura

Wojewoda Śląski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji gazociągu wysokiego ciśnienia do nowoczesnego bloku gazowo-parowego w Rybniku. W ramach projektu powstanie gazociąg o długości 4,5 km i średnicy 500 mm oraz stacja pomiarowa o przepustowości 160 tys. m sześc./h. Gazociąg zostanie połączony z planowanym do budowy gazociągiem Racibórz–Rybnik – podaje Gaz-System.

Spółka zbuduje również dwa połączenia: Kędzierzyn-Koźle–Racibórz o długości około 37 km oraz Racibórz–Rybnik o długości ponad 38 km, stanowiącego część planowanego gazociągu Racibórz–Oświęcim. Umożliwią one przyłączenie do sieci przesyłowej nowej jednostki gazowo-parowej. Te trzy projekty mają zapewnić łącznie miliard m sześc. gazu rocznie na potrzeby bloku gazowo-parowego w Rybniku.

Budowa bloku gazowo-parowego w Rybniku ma zostać zakończona w 2026 roku. Gaz-System zaznacza, że jednostka przyczyni się on do zmniejszenia emisyjności krajowej gospodarki i poprawy jakości powietrza w regionie. Jednocześnie stworzy warunki do przyłączania do sieci przesyłowej nowych odbiorców, szczególnie z sektora elektroenergetycznego i ciepłowniczego.

Gaz-System / Jędrzej Stachura

PGNiG spodziewa się niższych cen gazu w przyszłym roku i wysyła klientom korekty