Podczas prac w Rezerwacie Olszanka Gaz-System uważa na Bielika

2 października 2023, 11:30 Alert

Gaz-System podczas prac związanych z przebudową gazociągu Goleniów-Police dokona przewiertów podziemnych. Ma to zminimalizować wpływ na gatunki zagrożone żyjące w rezerwacie Olszanka i zwiększyć bezpieczeństwo infrastruktury.

Gaz-System. Fot. gazsystemlaboratoria.pl.
Gaz-System. Fot. gazsystemlaboratoria.pl.

Trwa przebudowa przez Gaz-System gazociągu Goleniów-Police. Spółka chce uniknąć wykopów otwartych dlatego zdecydowano się na przewiert HDD (ang. Horizontal Directional Drilling), całość prac będzie wykonana pod ziemią. Gaz-System używa tej bezinwazyjnej metody od 2016 roku i w tym czasie wykonał kilkaset przekroczeń podziemnych o łącznej długości ponad 102 kilometrów.

Jest to o tyle istotne, że prace odbywają się na terenie rezerwatu Olszanka, prace nawierzchniowe mogłyby zagrozić dla fauny i flory. Na terenie rezerwatu żyją chronione gatunki zwierząt między innymi orzeł Bielik.

Zastosowanie takiej metody wiercenia to nie tylko troska o środowisko, Gaz-System planuje umieścić ponad 60% gazociągu pod ziemią, co znacząco zwiększy bezpieczeństwo tej inwestycji. Obecnie istniejące naziemne rurociągi zostaną zdemontowane. Zakończenie całego procesu planowane jest na 2025 rok. Gazociąg zaopatruje w gaz między innymi aglomerację szczecińską i liczne zakłady chemiczne.

Gaz-System / Marcin Karwowski

Gaz-System będzie przebudowywał gazociąg na terenie rezerwatu przyrody