Kolejny element Korytarza Północ – Południe jest gotowy do użytku

24 października 2018, 14:15 Alert

Gaz – System zakończył budowę gazociągu relacji Czeszów – Kiełczów, stanowiącego element Korytarza Północ – Południe. Wspólnie z pozostałymi gazociągami o średnicy DN 1000 mm tj. Zdzieszowice – Wrocław i Czeszów – Wierzchowice możliwy będzie odbiór zwiększonych ilości surowca ze świnoujskiego Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz w niedalekiej przyszłości z gazociągu Baltic Pipe, który połączy Polskę ze złożami gazu na Szelfie Norweskim.

GAZ-SYSTEM zakończył budowę gazociągu relacji Czeszów – Kiełczów. Źródło: Gaz-System
GAZ-SYSTEM zakończył budowę gazociągu relacji Czeszów – Kiełczów. Źródło: Gaz-System

– Gazociąg Czeszów – Kiełczów ma długość ok. 32,5 km i średnicę 1000 mm. Jest położony w województwie dolnośląskim w gminach Zawonia i Długołęka. Stanowi część gazowego Korytarza Północ – Południe, który pozwoli na pełną integrację infrastruktury przesyłowej w tej części Europy. – Projekt Północ – Południe to bardzo istotny element budowania niezależności Polski w zakresie zaopatrzenia w gaz ziemny – mówi Artur Zawartko, wiceprezes Gaz – System. – Konsekwentnie rozbudowywany system przesyłowy, nowe kierunki dostaw, Terminal LNG i Baltic Pipe oraz połączenia transgraniczne to nowe perspektywy rozwoju i silna pozycja naszego kraju w Europie – dodaje.

– Gazociąg jest ważny dla zapewnienia elastyczności dostaw gazu do aglomeracji Dolnego i Górnego Śląska oraz regionu Opolszczyzny. Dzięki tej inwestycji oraz oddaniu do użytkowania w 2017 r. gazociągu Czeszów – Wierzchowice jesteśmy gotowi przesyłać gaz na kierunku północ – południe przez teren województwa dolnośląskiego, z wykorzystaniem podziemnego magazynu gazu w Wierzchowicach. Gazociąg Czeszów – Kiełczów łącznie z projektem został wybudowany w ciągu pięciu lat. Wymagał wykonania ok. 2400 spawów, pokonania 30 przeszkód terenowych metodą bezwykopowa, w tym dwóch przewiertów w technologii HDD (Horizontal Directional Drilling) o długości ok. 500 m i ok. 650 m w celu zachowania w stanie nienaruszonym miejsc cennych przyrodniczo. Na trasie gazociągu są również dwa zespoły zaporowo – upustowe w Miłonowicach i Kiełczowie – podsumował Michał Lipowski, dyrektor Oddziału Gaz – System we Wrocławiu.

Wartość całej inwestycji przekroczyła 120 mln zł. Gazociąg wybudowało konsorcjum firm w składzie Budimex S.A. (lider konsorcjum) i Mostostal Kraków S.A. (partner konsorcjum).

Budowa gazociągu była współfinansowana przez Unię Europejską:
• ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 na dokumentację projektową w wysokości ponad 833 tys. zł.
• ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w wysokości docelowej ok. 73 mln zł.