Gaz-System ruszył z budową Gazociągu Warszawskiego

9 sierpnia 2023, 11:30 Alert

Ruszyła budowa Gazociągu Warszawskiego, która zakończy się w 2025 roku. Jej celem jest zapewnienie dostępu do błękitnego paliwa większej liczbie odbiorców indywidualnych oraz przemysłowych w stolicy i gminach ościennych. 

Gazociąg Warszawski (Rembelszczyzna–Mory). Źródło: Gaz-System
Gazociąg Warszawski (Rembelszczyzna–Mory). Źródło: Gaz-System

Jak wskazał Gaz-System, Gazociąg Warszawski to strategiczny projekt infrastrukturalny dla stolicy i gmin ościennych. Dzięki budowie nowego gazociągu w Warszawie i okolicy zwiększy się dostęp do gazu ziemnego zarówno dla właścicieli domów jednorodzinnych, jak i odbiorców przemysłowych. Ograniczona zostanie emisja szkodliwych substancji i poprawi się jakość powietrza w stolicy. Inwestycja powinna zostać zakończona w 2025 roku.

– Gaz-System rozpoczął budowę Gazociągu Warszawskiego. Aktualnie prace toczą się na terenie gmin Nieporęt, Jabłonna i w dzielnicy Białołęka. Inwestycja zapewni mieszkańcom aglomeracji warszawskiej bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego – poinformowała pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Rurociąg poprowadzony zostanie na terenie woj. mazowieckiego, przez gminy: Nieporęt, Jabłonną, Łomianki, Stare Babice, Ożarów Mazowiecki oraz Warszawę (trzy dzielnice: Białołękę, Bielany i Bemowo). Jego planowana długość to 28,5 km, z czego ponad 5 km mają łącznie mieć 32 przewidywane przejścia bezwykopowe. Najdłuższe z nich zostaną wykonane w Warszawie.

Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesyłanie gazu ziemnego, zarządza niemal 12 tys. km gazociągów w Polsce i podmorskim gazociągiem Baltic Pipe oraz jest właścicielem Terminalu LNG w Świnoujściu.

Gaz-System / Jacek Perzyński

Gaz-System i WOT zapewnią ochronę infrastruktury energetycznej (RELACJA)