Gaz-System i WOT zapewnią ochronę infrastruktury energetycznej (RELACJA)

27 lipca 2023, 14:10 Bezpieczeństwo

Rosja wielokrotnie udowodniła, że jest zdolna do sabotażu infrastruktury przesyłowej, dlatego po incydentach z Nord Stream 1 i 2 ochrona infrastruktury krytycznej, w szczególności gazociągów będzie odgrywać coraz większą rolę w kontekście bezpieczeństwa energetycznego Polski, jednak z pomocą ma przyjść Wojska Obrony Terytorialnej i Gaz-System.

Fot. Jacek Perzyński
Fot. Jacek Perzyński

27 lipca w siedzibie Gaz-Systemu odbyło się podpisanie porozumienia z Wojskami Obrony Terytorialnej. Współpraca WOT i Gaz-System będzie miała charakter szkoleniowy, ale również operacyjny, zapewniający świadomość zagrożeń dla strategicznej infrastruktury gazowej w Polsce.

Współpraca szkoleniowa, budowani odporności państwa oraz przygotowanie żołnierzy WOT i pracowników spółki w sytuacjach kryzysowych – to najważniejsze założenia dokumentu.

– Wojna w Ukrainie pokazał, że konflikt zbrojny to też ataki na infrastrukturę krytyczną. Z wielkim zaniepokojeniem obserwujemy, to co Rosjanie robią w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Mając świadomość, że ta wojna szybko się nie skończy, musimy lepiej chronić własną infrastrukturę krytyczną. Jednym ze sposobów ochrony jest budowanie świadomości wśród pracowników Gaz-System ochrony takich obiektów, a także współpraca z WOT – mówi Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

– W obecnej sytuacji formalizujemy proces, który się już rozpoczął. Już wcześniej żołnierze WOT szkolili naszych pracowników. Nasz współpraca będzie opierać się o dalsze szkolenia, wymiana wiedzy i informacji i nauka współpracy między WOT a Gaz-Systemem. Zamierzamy również prowadzić różne ćwiczenia i treningi oraz symulacje zagrożeń. Ochrona naszej infrastruktury to nasz priorytet- podkreśla Marcin Chludziński, prezes Gaz-System

– Ponad 500 pracowników zostało przeszkolonych przez WOT. Nasi żołnierze są elementem budowania świadomości obronnej państwa. Jesteśmy gotowi na wszelkiego rodzaju zagrożenia. Zobowiązuję się, że będziemy dostarczać niezbędne informacje ws. reakcji na różne zagrożenia, a także będziemy w dalszym stopniu zapewniać szkolenia – mówi gen. bryg. Maciej Klisz

Porozumienie to formalizuje współpracę, która jest już realizowana pomiędzy Gaz-System a WOT. Personel  Oddziału w Tarnowie został przeszkolony przez żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej z Rzeszowa. Natomiast pracowników kilku pionów szkoliła 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej z Ciechanowa. Łącznie we wszystkich dotychczasowych szkoleniach wzięło udział 522 pracowników Gaz-System.

BiznesAlert.pl zapytał Annę Łukaszewską-Trzeciakowską o to, jak przebiega współpraca Polski z UE i NATO ws. ochrony infrastruktury energetycznej na Bałtyku. – Te rozmowy są prowadzone między członkami NATO, a w szczególności na szczycie Sojuszu w Wilnie. Rzeczywiście jest ogromna potrzeba ochrony takiej infrastruktury, a to nie jest łatwe. Trzymamy rękę na pulsie i jesteśmy świadomi zagrożenia. Obecnie toczą się nieformalne rozmowy z duńskim Orsted, który jest współwłaścicielem tej infrastruktury, ale nie możemy ujawnić więcej szczegółów – odpowiedziała.

Zapytaliśmy również o to, czy termin budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu może być w jakiś sposób zagrożony. – Nie. Na chwilę obecną wszystkie prace idą zgodnie z harmonogramem. Wszelkie procesy administracyjne są sukcesywnie domykane. Jednocześnie zamierzamy zainwestować blisko 5 mld zł na infrastrukturę towarzyszącą. Jest to bardzo ważne, gdyż skuteczność realizacji inwestycji dodatkowych będzie mieć wpływ na terminowe zakończenie budowy elektrowni. Na chwilę obecną nie widzę żadnych zagrożeń – podkreśla pełnomocnik.

Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce i podmorskim gazociągiem Baltic Pipe oraz jest właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

Opracował Jacek Perzyński

Enea pomoże Wojskom Obrony Terytorialnej chronić infrastrukturę energetyczną