Gaz-System i Ukrtransgaz opracowały studium wykonalności dla połączenia Polska – Ukraina

19 października 2015, 11:47 Alert

(Gaz-System/CIRE)

Połączenie Hermanowice-Strachocina. Grafika: Gaz-System.

Operatorzy systemów przesyłowych Polski i Ukrainy – Gaz-System u Ukrtransgaz zakończyli prace nad studium wykonalności dla połączenia integrującego systemy przesyłowe obu krajów. Zgodnie z zapisami umowy o współpracy zawartej operatorami w grudniu 2014 r., studium będzie stanowić podstawę do podjęcia dalszych decyzji w zakresie rozwoju transgranicznych zdolności przesyłowych pomiędzy Polską i Ukrainą.

Jak wynika z informacji polskiego operatora prace nad studium wykonalności zostały podsumowane w dniach 8 – 9 października br. we Lwowie, gdzie miało miejsce spotkania przedstawicieli obu firm. W trakcie spotkania podjęto ustalenia w zakresie technicznych i biznesowych założeń projektu.

– Przeprowadzone analizy i końcowe rekomendacje studium wykonalności będą stanowić podstawę do określenia dalszych działań związanych z realizacją projektu inwestycyjnego – informuje Gaz-System.

Planowane połączenie gazowe Polska – Ukraina zakłada budowę nowego gazociągu pomiędzy węzłami Hermanowice na terytorium Polski i Bliche Volytsia – Granica na terytorium Ukrainy. Łączna długość gazociągu to około 112 km. Dla prawidłowego funkcjonowania interkonektora niezbędne będzie wybudowanie Tłoczni Strachocina, a także gazociągów: Hermanowice – Strachocina, Strachocina – Pogórska Wola, Pogórska Wola – Tworzeń i Tworóg – Tworzeń. Strony przewidują możliwość zakończenia realizacji projektu na 2019/2020 rok.

Głównym celem połączenia systemów Polski i Ukrainy jest dywersyfikacja źródeł dostaw gazu dla Ukrainy oraz dalsza integracja systemów przesyłowych i rynków gazu w regionie Europy Wschodniej. Wstępnie zakłada się, że dzięki nowemu połączeniu możliwe będzie zwiększenie zdolności eksportowych gazu z Polski w kierunku Ukrainy w ilościach do 21,9 mln m3/d (od ok. 5 mld m 3/rok do 8 mld m3/rok w zależności od technicznych warunków transportu gazu w systemach przesyłowych). Realizacja projektu pozwoli również na przesyłanie gazu z kierunku Ukrainy do Polski w ilości do około 19,2 mln m3/d (od ok. 5 mld m 3/rok do 7 mld m3/rok w zależności od technicznych warunków transportu gazu w systemach przesyłowych).

Gaz-System od 1 listopada 2012 roku realizuje usługę transportu gazu przez punkt Hermanowice w kierunku Ukrainy. Obecnie usługa ta jest realizowana na zasadach przerywanych, co oznacza, że może być przerwana lub ograniczona ze względu na niekorzystne warunki rozpływu gazu w sieciach polskiej lub ukraińskiej. Maksymalna techniczna możliwość przesyłu gazu przez punkt Hermanowice w kierunku Ukrainy, przy sprzyjających technicznie warunkach rozpływu gazu w systemach obydwu krajów, wynosi aktualnie do 1,5 mld m3/rok.

Więcej: Hub gazowy czyli o czym powinniśmy rozmawiać z Ukrainą