Gaz-System otwiera tłocznię, która pomoże słać dalej gaz z Baltic Pipe i LNG

25 kwietnia 2022, 11:15 Alert

Gaz-System uruchomił nową tłocznię gazu w Kędzierzynie-Koźlu. Stanowi ona ważny element Korytarza Północ-Południe – podkreśla spółka.

Budowa gazociągu Baltic Pipe. Źródło: Gaz-System
Budowa gazociągu Baltic Pipe. Źródło: Gaz-System

Gaz-System podkreśla, że nowoczesna tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu stanowi kluczowy element gazowego Korytarza Północ-Południe i pozwala przesyłać gaz dostarczony przez Baltic Pipe i Terminal LNG w Świnoujściu na południe i wschód Polski – od Dolnego Śląska, aż po region Podkarpacia.

– Uruchomienie nowej toczni w Kędzierzynie-Koźlu, będącej 15. tłocznią w Krajowym Systemie Przesyłowym, to kolejny ważny etap największego w historii planu inwestycyjnego Gaz-System, który ma na celu zmianę kierunku dostaw gazu do Polski ze wschodniego na północny. Powstanie tej tłoczni, wraz z obiektem w Gustorzynie i rozbudowywanymi w ramach projektu Baltic Pipe toczniami w Goleniowie i Odolanowie, pozwoli zwiększyć moce sprężania systemu przesyłu gazu w Polsce o ponad 50 procent. Dzięki inwestycjom Gaz-Systemu, polski system gazowy jest dziś odporny na zakłócenia dostaw gazu z kierunku wschodniego – powiedział prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

Spółka podaje, że tłocznia jest obiektem o łącznej mocy 23 MW, wybudowanym w ramach gazowego Korytarza Północ-Południe, składającego się z ponad 860 km gazociągów.

Tłocznia Kędzierzyn jest zlokalizowana w woj. opolskim i zajmuje około 10 hektarów. Jest wyposażona w trzy agregaty sprężarkowe o mocy 7,68 MW każdy, napędzane turbinami gazowymi. Budowa obiektu trwała trzy lata. W ramach inwestycji została przewidziana możliwość rozbudowy z trzech do sześciu sprężarek, co pozwoli w przyszłości zwiększyć moc tłoczenia – czytamy w komunikacie.

Gaz-System/Mariusz Marszałkowski/Jędrzej Stachura

Hetmański: Polska nie może zamienić zależności od importu gazu na…import gazu (POLEMIKA)