Gaz-System: Polska może zbudować drugi terminal FSRU, ale obecnie nie ma takiej potrzeby

3 czerwca 2022, 12:30 Alert

Prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień poinformował, że Polska ma możliwości techniczne, aby zbudować drugi terminal FSRU. – Aby zbudować drugi terminal trzeba mieć do tego podstawy. Jest to możliwe technicznie i inwestycyjnie, natomiast tych podstaw w tym momencie nie ma – powiedział na konferencji PTG Perspektywy Rozwoju Sektora Energii w Polsce 2040.

FSRU na Litwie. Fot.Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
FSRU na Litwie. Fot.Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Prezes został zapytany podczas dzisiejszej konferencji, czy budowa FSRU w Gdańsku może przyspieszyć. – Oczywiście jest szansa na przyspieszenie, przy odpowiednich warunkach legislacyjnych. Bez tego nie jest to możliwe. Pytanie, czy jest potrzeby, aby coś przyspieszać w sytuacji, gdy mamy rozbudowaną infrastrukturę i pierwsze zapotrzebowanie, według badań rynku, pojawia się dopiero po kilku latach. Inwestycja jest na zaawansowanym etapie, uzyskujemy pozwolenia środowiskowe, decyzje lokalizacyjne na potrzeby gazociągów lądowych. Gdybyśmy uprościli okres pozwoleniowy, jesteśmy w stanie przyspieszyć budowę terminala w Gdańsku nawet o dwa lata. Pytanie, czy jest to potrzebne – powiedział Tomasz Stępień.

Prezes Gaz-Systemu wypowiedział się również o ewentualnej budowie drugiego terminala. – Aby zbudować drugi terminal trzeba mieć do tego podstawy. Jest to możliwe technicznie i inwestycyjnie, natomiast tych podstaw w tym momencie nie ma – dodał.

Michał Perzyński/Jędrzej Stachura

Stępień: System przesyłowy Polski jest gotowy do odcięcia od Rosji