Gaz-System odebrał pierwsze regazyfikatory zwiększające możliwości terminalu LNG

13 listopada 2020, 17:15 Alert

Gaz-System odebrał pierwszą dostawę urządzeń do nowych regazyfikatorów SCV dla Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Wężownice, w których przepływający skroplony gaz ziemny zmienia stan skupienia w lotny, dotarły na miejsce.

Metanowiec LNG Clean Ocean w Świnoujściu. Fot. PGNiG

Dostawa została przeprowadzona zgodnie z harmonogramem. Kolejne partie urządzeń, potrzebnych do rozbudowy terminalu, przewidziane są w najbliższych tygodniach i będą obejmować dmuchawy, a następnie palniki, zbiorniki ciśnieniowe i ssawne pomp HP.

Rozbudowa terminalu LNG

Pierwszy etap polega na dobudowaniu dwóch nowych regazyfikatorów (do pięciu istniejących) i pomp kriogenicznych, co pozwoli na zwiększenie funkcjonalności i zdolności technicznych terminalu. Najważniejsze urządzenia zostały zamówione w ramach dostaw inwestorskich w październiku i listopadzie 2019 roku. Termin zakończenia rozbudowy przypada na koniec 2021 roku.

Drugi etap obejmuje budowę trzeciego zbiornika (nieco większego od dwóch istniejących – o pojemności 180 tys. m sześc.) oraz drugiego nabrzeża ze stanowiskiem statkowym do rozładunku, załadunku i bunkrowania LNG.

Rozpoczęcie fazy budowlanej drugiego etapu zostało zaplanowane na pierwszy kwartał przyszłego roku. Prace powinny się zakończyć w grudniu 2023 roku.

Gaz-System/Bartłomiej Sawicki

Gaz-System zakończył budowę kolejnego etapu Korytarza Północ-Południe