Gaz-System zakończył budowę kolejnego etapu Korytarza Północ-Południe

23 października 2020, 16:15 Alert

Gaz-System zakończył budowę Gazociągu Tworóg – Kędzierzyn. Jest to kolejny oddany do eksploatacji odcinek międzynarodowego Korytarza Północ-Południe.

Budowa gazociągu Polska - Litwa. Fot. Michał Perzyński
Budowa gazociągu Polska - Litwa. Fot. Michał Perzyński

Nowe możliwości

Budowa Gazociągu Tworóg–Kędzierzyn ma na celu modernizację i rozbudowę systemu przesyłowego w południowo–zachodniej Polsce. W październiku został podpisany protokół odbioru końcowego.

– Dzięki tej inwestycji, dostawy gazu z terminala LNG w Świnoujściu i Gazociągu Baltic Pipe będą mogły trafić na Górny Śląsk i do naszych południowych sąsiadów – powiedział Artur Zawartko, wiceprezes zarządu Gaz-Systemu. – Powstaną również nowe możliwości podłączenia elektrociepłowni i przemysłu do sieci gazowej, co przełoży się na komfort życia mieszkańców – dodał.

Trasa Gazociągu Tworóg–Kędzierzyn o długości 43,4 km, średnicy 1000 mm i ciśnieniu 8,4 MPa przebiega na terenie dwóch województw – śląskiego w gminach Tworóg, Wielowieś, Toszek i Rudziniec oraz opolskiego w gminie miejskiej Kędzierzyn-Koźle.

Na ponad 43-kilometrowej trasie gazociągu znajdowało się 35 przeszkód terenowych, których przekroczenie wymagało wykorzystania metod bezwykopowych: dwa horyzontalne przewierty sterowane (HDD) pod Kanałem Gliwickim i rzeką Kłodnicą o długości 750 m oraz pod Kanałem Kędzierzyńskim o długości 760 m, osiem mikrotunelingów, m.in. pod autostradą A4 oraz trakcją kolejową, 25 przewiertów poziomych pod drogami oraz ciekami wodnymi.

Projekt Tworóg-Kędzierzyn uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, w wysokości ponad 140 mln złotych.

Gaz-System/Bartłomiej Sawicki

Gaz-System i Polskie LNG staną się jedną spółką. Do końca roku?