– Pierwsza faza Procedury Open Season 2017 dla projektu Baltic Pipe potwierdziła zainteresowanie rynku realizacją tego projektu poprzez potwierdzenie wystarczającego popytu na przesył gazu z Morza Północnego przez Danię i Morze Bałtyckie do Polski – poinformował w komunikacie Gaz-System.
Jak zaznacza operator polskiej sieci przesyłu gazu na podstawie oceny wyników pierwszej fazy Procedury Open Season 2017 zainicjowanej w czerwcu operatorzy duńskiego i polskiego systemu przesyłowego, Energinet i Gaz-System, podjęli decyzję o kontynuowaniu działań zmierzających do realizacji projektu Baltic Pipe.
– Obaj operatorzy rozpoczną teraz niezbędne badania i analizy techniczne, środowiskowe poprzedzające rozpoczęcie prac budowlanych gazociągu, pod warunkiem podjęcia w 2018 roku pozytywnej decyzji inwestycyjnej – czytamy w komunikacie spółki.
Kolejnym etapem realizacji projektu Baltic Pipe jest rozpoczęcie drugiej, wiążącej fazy Procedury Open Season 2017, której uruchomienie planowane jest na dzień 5 września 2017 r.
Według Gaz-Systemu oczekiwanym rezultatem tej fazy Procedury Open Season jest zawarcie przez uczestników rynku umów przesyłowych na okres 15 lat gazowych.
Open season
Na początku czerwca 2017 roku promotorzy Baltic Pipe, Energinet.dk oraz Gaz-System, ogłosili rozpoczęcie procedury Open Season, a więc rezerwację przepustowości na mającym powstać do 2022 roku gazociągu. Jest ona prowadzona w dwóch fazach.
Faza pierwsza procedury Open Season 2017 rozpoczęła się w dniu 6 czerwca 2017 r. z chwilą publikacji Regulaminu Open Season 2017 i innych dokumentów związanych z procedurą.
Korytarz Norweski
Projekt Korytarza Norweskiego, a więc połączenia szelfu norweskiego poprzez Danię z polskim wybrzeżem, zakłada budowę pięciu elementów:
• budowę po duńskiej stronie „spinki” (tie-in) do norweskiego systemu przesyłowego na Morzu Północnym, która połączy Danię z Norwegią i umożliwi przesył surowca;
• rozbudowę istniejącej zdolności przesyłowej w Danii z zachodu na wschód;
• budowę połączenia gazowego między Polską a Danią (Baltic Pipe);
• budowę tłoczni gazu;
• rozbudowę polskiego systemu przesyłowego.
Zgodnie ze studium wykonalności projektu, które zostało przygotowane z końcem 2016 r., projekt dotyczy analizy planu budowy gazociągu Baltic Pipe (o przepustowości do 10 mld m3) oraz pozostałych elementów Korytarza Norweskiego. Inwestycja zgodnie z informacjami Gaz-Systemu oraz Energinet.dk powinna być gotowa do 2022 roku.
Gaz-System/BiznesAlert.pl