Gaz-System: Ukończenie gazociągu Szczecin-Lwówek

18 września 2015, 11:45 Energetyka

Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie dla ostatniego odcinka gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Szczecin-Lwówek. Tym samym zakończył się proces realizacji planu inwestycyjnego GAZ-SYSTEM S.A. na lata 2009-2015, w ramach którego wybudowano ponad 1200 km nowych gazociągów przesyłowych w Polsce.

Ukończony gazociąg o średnicy 700 mm i łącznej długości ok. 188 km  zlokalizowany jest na obszarze województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Projekt realizowany był w dwóch etapach: Szczecin – Gorzów Wielkopolski o długości ok. 118 km oraz Gorzów Wielkopolski – Lwówek o długości ok. 70 km.

Inwestycja została zrealizowana w oparciu o Ustawę z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Dzięki jej ukończeniu możliwy będzie przesył gazu z nowego punktu dostaw na północy (terminal LNG w Świnoujściu) do centralnej Polski.

Wartość wydatków związanych z budową gazociągu relacji Szczecin-Lwówek wynosi 586,71 mln złotych, z czego 164,78 mln złotych stanowi dofinansowanie unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

– Rok 2015 jest dla nas wyjątkowy z uwagi na zakończenie dużych projektów, które w historii polskiego gazownictwa na taką skalę nie były jeszcze realizowane. W latach 2009-2015 udało się nam wybudować 1283 km nowych gazociągów przesyłowych, 41 stacji gazowych i 2 tłocznie. Inwestycje te pozwoliły na modernizację i rozbudowę krajowej sieci przesyłowej, co znacznie poprawiło elastyczność przesyłu gazu w Polsce, przyczyniło się do liberalizacji polskiego rynku gazu, a dla naszej spółki otworzyło nowe obszary biznesowe i poszerzyło grono klientów. Zrealizowana rozbudowa krajowego systemu przesyłowego wraz z połączeniami transgranicznymi i usługą rewersów na gazociągu jamalskim, znacząco poprawiły techniczne zdolności Polski w zakresie importu gazu do Polski z krajów Unii Europejskiej. Z tych nowych możliwości technicznych korzystają już nasi klienci – mówi Sławomir Śliwiński, Członek Zarządu GAZ-SYSTEM S.A.

Najważniejsze z wybudowanych przez GAZ-SYSTEM S.A. gazociągów to połączenia Świnoujście-Szczecin, Gustorzyn-Odolanów, Szczecin-Gdańsk, Szczecin-Lwówek, Rembelszczyzna-Gustorzyn, a także modernizacja systemu przesyłowego na Dolnym Śląsku.

– Powodzenie tych projektów zależało w dużej mierze od odpowiedniego zorganizowania przez inwestora procesu inwestycyjnego. Autorskim pomysłem GAZ–SYSTEM S.A. są dostawy inwestorskie rur i armatury dla projektów strategicznych, za które odpowiedzialność przejął sam inwestor. Takie podejście przyczyniło się do zminimalizowania ryzyka, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów zakupu. Skuteczna realizacja największych inwestycji gazowych w Polsce wymagała również wdrożenia odpowiednich narzędzi biznesowych w zakresie zarządzania projektami i właściwego przygotowania pracowników do realizacji nowych zadań. Zbudowaliśmy w spółce kompetencje, które pozwalają skutecznie realizować inwestycje z zachowaniem wszelkich norm i obowiązujących standardów. Doświadczenia te są bardzo przydatne przy budowie kolejnych naszych inwestycji – mówi Jakub Stypuła, dyrektor Pionu Inwestycji GAZ-SYSTEM S.A.

Obecnie GAZ–SYSTEM S.A. jest największym w Polsce inwestorem w branży i prowadzi regularne konsultacje z dostawcami, dzięki czemu definiuje standardy na rynku producentów rur i armatury oraz wykonawców robót budowlano-montażowych.

Inwestycje GAZ-SYSTEM S.A. realizowane są z zastosowaniem nowoczesnych technologii i z wykorzystaniem wysokiej jakości stali z trójwarstwową polietylenową powłoką zewnętrzną oraz najnowocześniejszych systemów  zabezpieczeń (system ochrony katodowej). Daje to gwarancję bezawaryjnej eksploatacji, zabezpieczając przed emisją gazu do środowiska, wód powierzchniowych czy podziemnych.

Inwestycje GAZ-SYSTEM S.A. realizowane są z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz zgodnie z wymogami prawa polskiego i unijnego. Dla wszystkich wybudowanych gazociągów opracowywano decyzje środowiskowe oraz realizowano zawarte w nich wytyczne. Przez cały okres realizacji inwestycji zapewniany był również profesjonalny nadzór przyrodniczy i archeologiczny. Podczas budowy gazociągów w latach 2009-2015 ponad 60 razy zastosowano technologię przewiertów bezwykopowych HDD, dzięki czemu udało się zminimalizować wpływ inwestycji na środowisko naturalne.

Skuteczna realizacja programu inwestycyjnego wymagała optymalnego zorganizowania finansowania. Spółce udało się osiągnąć pozycję jednego z największych beneficjentów środków unijnych w Polsce w zakresie inwestycji infrastrukturalnych. Projekty GAZ-SYSTEM S.A. współfinansowane były z trzech programów unijnych, a największa kwota dofinansowania – łącznie ok. 1 mld złotych – pochodziła z Programu Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Stanowi to 30% wartości całego planu inwestycyjnego zrealizowanego w latach 2009-2015.

W finansowaniu inwestycji istotne znaczenie miały również kredyty pozyskane z banków komercyjnych i europejskich instytucji finansowych, takich jak Europejski Bank Inwestycyjny czy Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Program inwestycyjny 2015-2023
Kolejnym etapem rozwoju polskiego systemu przesyłowego jest budowa nowych gazociągów w ramach wspieranego przez Unię Europejską gazowego Korytarza Północ-Południe, który pozwoli na pełną integrację infrastruktury przesyłowej w tej części Europy. W tym celu GAZ-SYSTEM S.A. zamierza w latach 2015-2023 wybudować w sumie około 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. W tej perspektywie planowane jest także uruchomienie nowych połączeń gazowych z Czechami, Słowacją oraz Litwą.

Źródło: Gaz-System