Gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

30 listopada 2022, 15:15 Alert

30 listopada 2022 roku gazociąg podmorski uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m sześc. rocznie. Energinet, duński operator systemu przesyłowego zakończył proces podłączenia tłoczni w Zealand do infrastruktury Baltic Pipe.

Budowa gazociągu Baltic Pipe. Fot.: Baltic Pipe/Gaz-System
Budowa gazociągu Baltic Pipe. Fot.: Baltic Pipe/Gaz-System

Przepustowość Baltic Pipe

– Baltic Pipe od 30 listopada osiąga pełną przepustowość. Dzięki tej infrastrukturze możemy sprowadzać do Polski nawet 10 mld m sześc. gazu w skali roku, co pokrywa ponad 60 procent rocznego krajowego zapotrzebowania na ten surowiec. Od stycznia br. zwiększyliśmy przepustowość terminala LNG w Świnoujściu. W tym roku uruchomiliśmy również gazociągi na Litwę i Słowację. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że zadanie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego Polski, postawione przed Gaz-Systemem, zostało zrealizowane – powiedział Tomasz Stępień, prezes Gaz-System.

Przesył gazociągiem Baltic Pipe uruchomiony został 1 października br. ale funkcjonował w ograniczonym zakresie do czasu zakończenia wszystkich prac budowlanych po stronie duńskiej. Obecnie gazociągi i tłocznia Baltic Pipe w Danii uzyskały docelowe parametry techniczne i mogą przesyłać 10 mld m sześc. rocznie począwszy od 30 listopada 2022 roku.

Gaz-System/Michał Perzyński

Perzyński: Wszystko, co trzeba wiedzieć o Baltic Pipe