Sankcje uwieziły flotę gazowców Rosji

28 lutego 2024, 10:00 Alert

Rosyjski Novatek, na skutek zachodnich sankcji, nie otrzyma trzech gazowców, które zostały zamówione przez Sovcomflot. Kolejne trzy, budowane na zlecenie Mitsui OSK Lines mają opóźnienie. Nie wiadomo też czy po ich oddaniu do użytku statki będą mogły być sprzedane rosyjskiej firmie. Oznacza to blokadę dostaw gazu z projektu Arctic LNG 2.

Gazowiec Christoph de Margerie realizujący dostawy Novateku. Fot. Novatek
Gazowiec Christoph de Margerie realizujący dostawy Novateku. Fot. Novatek

Kommiersant, poinformował o kłopotach Novatek związanych z koreańską stocznią Hanwha Ocean, która ma dostarczyć gazowce do obsługi projektu Arctic 2. Pierwsze trzy statki nie mogą zostać wyprodukowane na czas, w związku z objęciem sankcjami USA Sovcomflo, które zleciło budowę. Miało to miejsce 23 lutego. Obecnie budowane są kolejne trzy jednostki, na zlecenie japońskiego Mitsui OSK Lines (MOL), jednak nie zostaną dostarczone na czas. Okres opóźnienia jest obecnie nieoszacowany, powiązany z za małą siłą robocza w stoczni.

Projekt Arctic LNG 2 jest również objęty sankcjami. Z tego powodu MOL nie będzie mogła Novatekowi wyczarterować gazowców. Rozważa ich sprzedaż, ale taka możliwość ciągle jest analizowana przez firmę. Jak zauważa Kommiersant stawia to pod znakiem zapytania możliwość dostaw paliwa z Arctic LNG 2 w 2024 roku. Kolejne zbiornikowce produkowane są w należącej do Rosnieftu stoczni Zwiezda, ich dostawa jest jednak przewidziana na końcówkę bieżącego rok, mimo, że pierwotnie pięć z 15 statków już miało być oddanych do użytku. Stocznia jest również objęta sankcjami USA.

W ramach projektu Arctic 2 Rosja planowała eksport gazu LNG. Ten spotyka się jednak z trudnościami w związku z sankcjami gospodarczymi. Są one reakcją na inwazję Rosji na Ukrainę.

Kommiersant / Marcin Karwowski

Sankcje USA zabijają skroploną nadzieję Rosji