AlertEnergetykaGaz.

Gazprom chciał wykiwać Polaków w arbitrażu, ale się nie udało

Siedziba Gazpromu w Petersburgu. Fot. Flickr

Siedziba Gazpromu w Petersburgu. Fot. Flickr

Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy nakazuje Gazpromowi zaprzestanie unikania legalnego arbitrażu za to, że przerwał dostawy gazu Europejczykom w kryzysie energetycznym. Spiera się o to między innymi z Polakami i próbował użyć triku do ich wykiwania.

Upstream Online podaje, że Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy w Szwajcarii wezwał Gazprom do zaprzestania użycia trików prawnych w sądzie rosyjskim mających uchronić go przed odpowiedzialnością za zatrzymanie dostaw do klientów europejskich w 2022 roku. Wówczas ograniczenie dostaw gazu z Rosji wywołało rekordowe ceny i kryzys energetyczny, a Rosjanie zakręcili kurek odbiorcom, którzy nie chcieli płacić w rublach albo pod innymi pretekstami. Ten ruch dotyczył także polskiego EuRoPol Gazu, które spiera się o zerwanie kontraktu na przesył gazu przez Gazociąg Jamalski w arbitrażu.

Rosjanie z Gazpromu próbowali wykorzystać sąd w Rosji do uniknięcia odpowiedzialności. Uzyskali wyroki o konieczności prowadzenia sporów z klientami europejskimi w jurysdykcji rosyjskiej. Trybunał w Szwajcarii przypomina, że klauzule kontraktowe przewidują wszelkie arbitraże za jego pośrednictwem. Nie uznaje wyroku sądu rosyjskiego zwalniającego Gazprom z konieczności prowadzenia sporu z OMV z Austrii, CEZ-u i Net4Gas z Czech, Gasunie i BLL z Holandii, słowackiego ZSE Energia oraz polskiego EuRoPol Gazu. Polacy oceniają straty na 1,45 mld dolarów.

Upstream Online ustalił, że kolejne spory przed sądem w rosyjskim Petersburgu czekają na rozstrzygnięcie, w tym francuskiego Engie, szwajcarskiego DXT Commodities, słowackiego Innogy Energie, a także niemieckiego RWE, polskiego PGNiG, greckiej DEPA, słoweńskiego Petrolu i bułgarskiego Bulgargazu.

Rosjanie nie uznają już jurysdykcji arbitrażu europejskiego ze względu na sankcje europejskie za inwazję Rosji na Ukrainie uwzględniające między innymi konfiskatę ich aktywów, jak udziały w EuRoPol Gaz. Rosyjski Gazprom zanotował w 2023 roku stratę sięgającą 7 mld dolarów ze względu na utratę rynku w Europie po inwazji.

Upstream Online / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Dzień Anty-Zwycięstwa Gazpromu


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...
Projekt terminalu kontenerowego. Fot. Port Szczecin

Skarga Niemców wstrzymuje budowę polskiego terminala kontenerowego

Budowa portu kontenerowego w Świnoujściu została wstrzymana. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję środowiskową projektu po skardze niemieckiej organizacji...

Udostępnij:

Facebook X X X