Rozmowy Gazpromu w Chinach bez przełomu

5 sierpnia 2016, 06:00 Alert

(RIA Novosti/Piotr Stępiński)

Chiny zamierzają również wzmocnić współpracę ze światowymi dostawcami gazu poprzez zwiększenie własnego zużycia surowca. Głównym partnerem w tym obszarze pozostaje dla nich Rosja, choć brakuje przełomu w najważniejszych obszarach współpracy.

– Obecnie CNPC bardzo dobrze rozwija współpracę z głównymi eksporterami ropy i gazu. Sprowadzamy dostawy błękitnego paliwa we współpracy z największymi na świecie państwami wydobywającymi surowiec. Myślę, że poprzez przyspieszenie procesu zmian na chińskim rynku gazu i zwiększenie zużycia surowca będziemy w dalszym ciągu wzmacniać współpracę z naszymi partnerami. Pod tym względem Rosja jest dla nas priorytetem – poinformował dziennikarzy dyrektor departamentu ds. relacji zewnętrznych Li Yuetsyan.

W tym kontekście stwierdził, że do 2030 roku Państwo Środka może zwiększyć wolumen importu gazu do 190-270 mld m3 rocznie. Przypomniał, że w 2015 roku Chiny zużyły 200 mld m3 przy czym importowały 53 mld m3.

– Pomimo, że chińska gospodarka weszła w nowy stan i obserwowany jest spadek tempa jej wzrostu to zużycie gazu będzie rosło. Odpowiada do koncepcji ,,zielonego rozwoju” chińskiej gospodarki oraz zmniejszenia emisji zanieczyszczeń – stwierdził przedstawiciel CNPC.

Bez przełomu na szelfie

Chińskie CNPC kontynuuje rozmowy z rosyjskimi spółkami w sprawie projektów na szelfie – ocenił Li Yuetsyan. – Cały czas prowadzimy rozmowy dotyczące współpracy, ale na razie nie osiągnęliśmy przełomu – powiedział Li Yuetsyan odpowiadając na pytanie na jakim etapie znajdują się rozmowy z Rosnieftem i Gazprom Nieftem w sprawie udziału chińskich spółek w projektach na szelfie.

Pod koniec 2015 roku Gazprom Nieft oraz CNPC podpisały memorandum o porozumieniu w sprawie współpracy przy poszukiwaniu oraz wydobyciu ropy na terytorium Rosji, w tym na szelfie arktycznym, a także przetwórstwa i sprzedaży produktów naftowych. W kwietniu 2016 roku wiceprezes CNPC Wang Zhongcai poinformował, że Rosnieft proponował spółce udział w pracach poszukiwawczych na rosyjskim szelfie.

W odniesieniu do współpracy CNPC z partnerami z Rosji na rynkach państw trzecich Yuetsyan stwierdził, że rozmowy między spółkami nie doszły jeszcze do tego etapu.

Bez przełomu w LNG

Podczas konferencji prasowej Li Yuetsyan stwierdził, że CNPC rozważa możliwość uczestnictwa w realizowanym przez Novatek projekcie Arctic LNG. – Na razie uczestniczymy w projekcie Jamał LNG potem przyjdzie pora na drugi (Arcit LNG – przyp. red.). Jesteśmy już po wstępnych rozmowach w tej sprawie – powiedział przedstawiciel chińskiej spółki.

Obecnie Novatek prowadzi projekt budowy drugiego terminala LNG w Rosji, który ma powstać na Półwyspie Jamalskim (projekt Jamał LNG) i zamierza ruszyć z budową kolejnego. Tym razem na Półwyspie Gydańskim, w ramach projektu Artic LNG.

Wcześniej prezes Novateku Leonid Michelson mówił, że do końca 2016 roku spółka uzgodni koncepcję technologiczną nowego terminala. Początek jego komercyjnej eksploatacji jest planowany na 2023 rok.

W związku z rosyjską agresją na Ukrainę Novatek został obłożony międzynarodowymi sankcjami, co utrudnia pozyskiwanie zewnętrznego finansowania. Niskie ceny ropy wpływają na opłacalność projektów LNG.

Projekt Jamał LNG przewiduje budowę terminala o przepustowości 16,5 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie, w oparciu o bazę surowcową zlokalizowaną na złożu Południowe Tambejskoje. CNPC ma zakontraktowany zakup 3 mln ton LNG rocznie z projektu. Udziałowcami przedsięwzięcia są: Novatek – 50,1 proc. udziałów, francuski Total – 20 proc. oraz chiński Fundusz Jedwabnego Szlaku – 9,9 proc.

Wielkie kontrakty czekają na realizację

W 2014 roku Gazprom oraz CNPC podpisały umowę o dostawach gazu poprzez tzw. wschodnią trasę. Dokument został podpisany na 30 lat i zakłada roczne dostawy do Chin o wolumenie do 38 mld m3 rocznie. Surowiec ma pochodzić ze złóż w Irkucji i Jakucji, skąd poprzez gazociąg Siła Syberii ma trafiać do Państwa Środka. Rok później obydwie spółki podpisały umowę dotyczącą ogólnych warunków dostaw gazu poprzez tzw. trasę zachodnią (gazociąg Siła Syberii 2), która zakłada dostawy paliwa do Chin z zachodnio-syberyjskich złóż. Tym szlakiem rocznie ma być przesyłane 30 mld m3 paliwa.

Ponadto spółki rozwijają współpracę w obszarze podziemnych magazynów gazu oraz produkcji energii elektrycznej w Chinach.

Więcej: Gazprom maksymalizuje plan dostaw gazu do Chin