Gazprom zmniejsza dostawy w sporze z Francuzami

30 sierpnia 2022, 12:00 Alert

Od 30 sierpnia Gazprom ograniczy dostawy gazu do francuskiej spółki energetycznej Engie. Powodem jest spór między nimi w sprawie realizacji niektórych kontraktów. Warto nadmienić, że obie były partnerami przy budowie Nord Stream 2.

Gazprom zakręca kurek

Dostawy do francuskiego Engie od Gazpromu znacznie się zmniejszyły od początku wojny na Ukrainie.  Rosyjski monopolista dodatkowo ograniczy pompowanie błękitnego paliwa od wtorku 30 sierpnia. Jego decyzja wynika ze sporu między stronami w sprawie realizacji niektórych kontraktów.

– Jak wcześniej zapowiedziano, Engie zabezpieczyło już wolumeny niezbędne do spełnienia zobowiązań wobec klientów i własnych potrzeb oraz wprowadziło szereg środków, które znacznie zredukowały wszelkie bezpośrednie skutki finansowe i fizyczne, które mogłyby wynikać z przerwania dostaw gazu przez Gazprom – podało Engie w oświadczeniu.

Algierski gaz może być alternatywą wobec rosyjskich dostaw

Francja jest w mniejszym stopniu uzależniona od importu gazu z Rosji niż Niemcy. Paliwo ze Wschodu odpowiada za około 17 procent jej zużycia gazu ziemnego. Jednak obawy o zapełnienie luki w dostawach pozostają aktualne. Engie potwierdziło w poniedziałek, że prowadzi rozmowy z algierską spółką Sonatrach w sprawie zwiększenia importu z tego kraju. Możliwe, że konieczność sprowadzania gazu z Maghrebu wpłynie na postrzeganie przez Francję gazociągu MidCat, któremu ta jest nieprzychylna.

Warto pamiętać, że Engie było partnerem finansowym Gazpromu przy budowie Nord Stream 2. Dodatkowo obie spółki UOKiK obłożył karami, w związku z brakiem współpracy w postępowaniu antymonopolowym w sprawie budowy rzeczonego gazociągu.

Reuters/Szymon Borowski

Francja staje się przeszkodą dla gazociągu MidCat