Gazprom Export potwierdził otrzymanie od PGNiG oświadczenia o zakończeniu kontraktu jamalskiego

15 listopada 2019, 15:30 Alert

Spółka Gazprom Export potwierdziła w piątek w przesłanym PAP komentarzu, że otrzymała od polskiego PGNiG oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu jamalskiego z dniem 31 grudnia 2022 roku.

fot. cuadrillaresources.com
fot. cuadrillaresources.com

Nie będzie przedłużenia

„Otrzymaliśmy powiadomienie firmy PGNiG o zamiarze nieprzedłużania kontraktu na dostawy gazu obowiązującego do 31 grudnia 2022 roku” – potwierdził Gazprom Export.

Spółka potwierdziła również, że „warunki kontraktu przewidują możliwość skierowania takiego powiadomienia”.

„Gazprom Export kontynuuje dostawy gazu zgodnie z obowiązującym kontraktem” – dodano w komunikacie.

Wcześniej w piątek PGNiG poinformowało, że przekazało rosyjskiemu Gazpromowi oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu jamalskiego wraz z upływem jego terminu. Zgodnie z zapisami kontraktowymi, w przypadku braku takiego oświadczenia na trzy lata przed zakończeniem umowy zostaje ona automatycznie przedłużona.

Cytowany przez PGNiG prezes spółki Piotr Woźniak zaznaczył, że dywersyfikacja źródeł dostaw gazu do Polski pozwala na zakończenie kontraktu jamalskiego.

„W zgodzie z dążeniem Rzeczpospolitej Polskiej do uzyskania bezpieczeństwa dostaw surowców energetycznych oraz w wykonaniu obowiązującej Strategii Grupy Kapitałowej PGNiG, w ostatnich czterech latach PGNiG podjęło zasadnicze działania na rzecz dywersyfikacji kierunków pozyskania gazu ziemnego do Polski. Spółka zawarła długoterminowe kontrakty na dostawy LNG i prowadzi akwizycje złóż gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, co w połączeniu z działaniami operatora systemu przesyłowego w zakresie rozbudowy gazociągów, pozwala na zakończenie kontraktu jamalskiego w terminie zgodnym z jego postanowieniami” – wskazał Woźniak.

Minister energetyki Krzysztof Tchórzewski w komentarzu dla PAP powiedział, że zawarta wiele lat temu umowa gazowa między PGNiG i Gazpromem od dłuższego czasu nie odpowiadała warunkom rynkowym i stawiała polskich odbiorców gazu na gorszej pozycji niż odbiorców z innych państw europejskich. „Dlatego decyzja spółki (PGNiG – PAP) o zakończeniu kontraktu na tych warunkach to kolejny dobry krok w kierunku bezpiecznych dostaw gazu ziemnego po akceptowalnych cenach” – dodał minister.

Podpisany w 1996 roku kontrakt jamalski przewiduje dostawy ok. 10 mld metrów sześc. gazu rocznie. Zgodnie z narzuconą przez Gazprom klauzulą take-or-pay PGNiG musi odebrać co najmniej 8,7 mld m sześc. zakontraktowanego gazu rocznie.

Polska Agencja Prasowa

Woźniak: Dostawy z kontraktu jamalskiego zastąpimy gazem z Norwegii i LNG od 2023 roku