Gazprom jest blisko historycznego rekordu sprzedaży gazu do Europy

2 lipca 2021, 09:00 Alert
Instalacje Gazociągu Jamalskiego Europol Gaz 1
Instalacje Gazociągu Jamalskiego. Fot. Europol Gaz

Eksport gazu do państw spoza Wspólnoty Niepodległych Państw od stycznia do czerwca 2021 roku wzrósł 25,7 procent w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku i wyniósł 99,9 mld m sześc. gazu. Jest to blisko historycznego, półrocznego rekordu, który został osiągnięty wynikiem 101,2 mld m sześc. gazu w 2018 roku. Wynik Gazpromu byłby lepszy, gdyby nie brak rezerwacji dodatkowych mocy przesyłowych przez ukraiński system przesyłowy.

Gazprom blisko rekordu

Eksport gazu wzrósł praktycznie do wszystkich tradycyjnych odbiorców rosyjskiego gazu, m.in do Turcji Gazprom wysłał 209 procent więcej gazu, do rekordowych 14,6 mld m sześc., do Niemiec 43 procent – 28,8 mld m sześc.

Poziom eksportu byłby jeszcze bardziej znaczący, gdyby Gazprom zarezerwował większe możliwości przesyłu gazu przez terytorium Ukrainy. Obecnie rosyjski koncern wysyła maksymalnie 124 mln m sześc. gazu na dobę przez ukraińskie gazociągi. W rekordowym 2018 roku, przez ukraińskie gazociągi w szczytowym okresie dobowy wolumen przesłanego gazu wynosił ponad 300 mln m sześc. Taka polityka spółki doprowadziła do rekordowych wzrostów cen gazu na europejskim rynku do ponad 400 dolarów za tys. m sześc. Ostatni taki poziom cenowy w Europie odnotowany został 12 lat temu.

Gazprom oczekuje na uruchomienie przynajmniej jednej nitki gazociągu Nord Stream 2, która pozwoli na zwiększenie dostaw o 89 mln m sześc. na dobę. Jeżeli do tego dojdzie, firma ma szansę pobić rekord z 2018 roku, kiedy wyeksportowała 201,8 mld m sześc. gazu. Gazprom o 16 procent (19,1 mld m sześc.) zwiększył również sprzedaż gazu na rynek wewnętrzny. Produkcja gazu wzrosła o 18 procent do 260 mld m sześc.

Kommiersant/Mariusz Marszałkowski

Gazprom winduje ceny gazu w Europie