Gazprom każe Echu Moskwy powtarzać propagandę za Sputnikiem

19 sierpnia 2023, 06:00 Alert

Radio Echo Moskwy zostanie przejęte przez Rossija Segodnija, propangandowy organ należący do Kremla wskutek decyzji przedstawicieli Gazprom Media. Przejmie prawo do marki Echo Moskwy i zachowa logo stacji kojarzonej z wysokim poziomem wolności słowa jak na warunki rosyjskie.

Siedziba Gazpromu w Petersburgu. Fot. Flickr
Siedziba Gazpromu w Petersburgu. Fot. Flickr

17 sierpnia przedstawiciele Gazprom Media w zarządzie Echa Moskwy zagłosowali przeciwko przedłużeniu prawa tej stacji do znaku handlowego Radio Echo Moskwy oraz Echo Moskwy. Rossija Segodnija kontrolowana przez Kreml zgłosiła 8 sierpnia wniosek o rejestrację marki Echo Moskwy.

Niedługo po inwazji Rosji na Ukrainie stacja Echo Moskwy została wyłączona a potem zlikwidowana ze względu na orzeczenie prokuratury rosyjskiej o tym, że rozprzestrzenia fałszywe informacje o tak zwanej operacji specjalnej. Częstotliwość Echa Moskwy została potem przejęta przez Radio Sputnik należący do Rossija Segodnija. Ten podmiot oraz Sputnik zostały objęte sankcjami zachodnimi za publikację dezinformacji.

Gazprom Media to holding medialny należący do rosyjskiego Gazpromu. Posiada 42 stacje telewizyjne, sześć platform cyfrowych, dziewięć stacji radiowych, osiem portali. Gazprom Media posiada 66 procent akcji Echa Moskwy.

Meduza / Wojciech Jakóbik