Gazprom kontynuuje podbój Arktyki bez pomocy z zagranicy

24 stycznia 2017, 09:15 Alert

Gazprom Nieft i Gazpromnieft Szelf poinformowały, że uruchomiły dwie nowe platformy wiertnicze na polu naftowym Prirazłomnoje. Ich łączna liczba rośnie tym samym do 10 sztuk: sześć odwiertów wydobywczych, dwa odwierty zasilające i jeden absorbcyjny. Jeden z odwiertów został wzbogacony o elektroniczną pompę submersyjną (zanurzeniową).  

Platforma Gazpromu Prirazłomnaja w Arktyce
Platforma Gazpromu Prirazłomnaja w Arktyce

Gazprom Nieft jest pierwszą spółką wydobywającą surowiec ze złóż w Arktyce. Projekt jest realizowany w zgodzie z polityką „zerowej emisji”. Rosjanie chcą udowodnić, że wydobycie z cennych środowiskowo obszarów arktycznych może być bezpieczne, a jednocześnie efektywne. Plan wydobycia zakłada w sumie uruchomienie 32 odwiertów.

Substytucja importu

– Uruchomienie pierwszej pompy tego rodzaju na szelfie arktycznym to przełom dla rosyjskiego przemysłu w ogóle. Należy podkreślić, że odwiert z jej zastosowaniem notuje najszybszy wzrost wydobycia w historii projektu Prirazłomnaja. Zwiększamy naszą wydajność przy zachowaniu wszelkich przemysłowych i środowiskowych wymogów bezpieczeństwa – podkreślił Giennadij Ljubin, dyrektor Gazprom Nieft.

Zastosowanie nowej technologii jest istotne z punktu widzenia przyjętego przez Gazprom programu substytucji importu sprzętu. Ze względu na sankcje USA i Unii Europejskiej względem Gazprom Nieftu, spółka zarządziła, że poradzi sobie bez sprzętu i partnerów zagranicznych, a niezbędne technologie wypracuje samodzielnie. To między innymi z tego powodu Gazprom planował stopniowo zwiększać udział produkcji krajowej w zakupach rur.

Arctic Oil

Do końca 2017 roku na platformie wiertniczej Prirazłomnaja planowane jest zakończenie ostatnich etapów instalacji sprzętu wiertniczego oraz rozpoczęcie eksploatacji z siedmiu odwiertów. Według wyliczeń spółki, odwierty dadzą w sumie 5 milionów ton ropy ARCO, która zostanie przetransportowana 70-cioma tankowcami.

Ropa Arctic Oil (ARCO) jest nowym rodzajem ropy naftowej wprowadzonym przez Federację Rosyjską po tym jak pojawiła się możliwość wydobycia surowców energetycznych z szelfu arktycznego. Pierwszy tankowiec z ropą ARCO został wysłany 18 kwietnia 2014 roku.

Gazprom Nieft/Wojciech Jakóbik