Po spotkaniu z europejskimi partnerami okazało się, że do przedstawienia nowego modelu finansowania kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2 może dojść później, niż planował rosyjski Gazprom.
Minister energetyki Federacji Rosyjskiej Aleksander Nowak spotkał się z prezesem zarządu Wintershall Holding Mario Merenem oraz członkiem zarządu i głównym dyrektorem finansowym koncernu BASF Hansem-Ulrichem Engelem. Głównym tematem rozmów była realizacja projektu Nord Stream. W trakcie spotkania przedstawiciel niemieckiej spółki ogłosił, że do końca czerwca poznamy nowy model finansowania projektu. Wcześniej Rosjanie zapowiedzieli, że ma to nastąpić do końca marca.
Strony omówiły stan projektów dwustronnych a także potencjał dalszego rozwoju współpracy Wintershalla z rosyjskimi spółkami w Rosji i za granicą. Głównym tematem rozmów były projekty Nord Stream 1 oraz Nord Stream 2.
Według Aleksandra Nowaka Nord Stream 2 jest projektem komercyjnym, który ma na celu zwiększenie dostaw gazu do Niemiec oraz Unii Europejskiej. – Jestem przekonany o tym, że pomyślna realizacja tego projektu przyczyni się do dalszego wzmocnienia współpracy Gazpromu i Wintershalla – powiedział.
Jak wynika z oświadczenia resortu, podczas odbywającej się w Houston konferencji CERAWeek Nowak spotkał się również z partnerem zarządzającym Founders Fund Peterem Thielem, a także szefem spółki Schlumberger w Rosji i Azji Centralnej Gokhanem Saygim.
Finansowanie Nord Stream 2 ma być ustalone przed wakacjami
Prezes Wintershalla Mario Meren stwierdził, że partnerzy Gazpromu, współpracujący z nim przy realizacji Nord Stream 2, przedstawią do końca tego półrocza nowy model jego finansowania.
– Jestem przekonany, że znajdziemy rozwiązanie na rzecz wsparcia tego projektu. Nie tylko z moralnego, ale również z finansowego punktu widzenia. Mam nadzieję, że uda się nam to do końca pierwszego półrocza tego roku – powiedział.
Wcześniej Gazprom spotkał się z przedstawicielami Unipera i OMV – kolejnych spółek zainteresowanych projektem Nord Stream 2, które także podtrzymują wsparcie dla inwestycji.
Marcowy termin przepadł
Przypomnijmy, że na początku marca w rozmowie z Financial Times wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew zapowiadał, że nowy model finansowania Nord Stream 2 zostanie przedstawiony do końca tego miesiąca.
– Ostateczna decyzja w sprawie modelu finansowania projektu Nord Stream 2 może zostać podjęta w ciągu najbliższych tygodni – powiedziała tymczasem prezes Engie Isabel Koecher w trakcie odbywającej się w Houston konferencji CERAWeek.
– Jako partnerzy projektu jesteśmy bliscy ostatecznej decyzji. Spodziewam się, że w ciągu najbliższych tygodni zakończymy rozmowy w tej kwestii – powiedziała.
Nie określiła jednak jaki model finansowania budowy Nord Stream 2 partnerzy projektu biorą pod uwagę.
Pierwotny plan zawiódł
Po wycofaniu z polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosku o zgodę na rejestrację konsorcjum odpowiedzialnego za budowę wspomnianego gazociągu z udziałem europejskich partnerów (Uniper, Wintershall, Shell, ENGIE, OMV) mających współfinansować projekt, Gazprom szuka nowego sposobu finansowania tego kontrowersyjnego przedsięwzięcia. UOKiK zgłosił zastrzeżenia do pomysłu powołania konsorcjum z udziałem firm europejskich, jako zagrożenia dla konkurencji w Polsce i regionie.
Nowy model finansowania pozostaje nieznany. Wiadomo jedynie, że Gazprom przejął 100 procent udziałów w Nord Stream 2 AG oraz, że zamierza w budżecie na 2017 rok przeznaczyć na budowę Nord Stream 2 110,6 mld rubli (ok. 1,74 mld euro). Przy czym nie pokrywa to w całości wydatków szacowanych na ok. 9 mld euro. Rozwiązaniem w tej sytuacji mogłoby być poszukiwanie zewnętrznego finansowania w postaci kredytów. Gazprom wcześniej nie wykluczał, że w celu realizacji wspomnianego projektu taki mechanizm mógłby zostać wykorzystany
Współpraca Wintershalla i BASF z Gazpromem
Przypomnijmy, że prezes Wintershalla wielokrotnie podkreślał konieczność realizacji kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2. Według niego ze względu na wzrastające zużycie gazu Stary Kontynent potrzebuje dostaw rosyjskiego surowca. BASF i Wintershall Holding (spółka-córka BASF) są partnerami Gazpromu przy eksploatacji złoża Jużne-Ruskoje oraz pól 1A, 4A i 5A na złożu Urgenoj a także przy projekcie Nord Stream oraz Nord Stream 2.
W 2015 roku Gazprom oraz BASF/Wintershall zakończyły operację wymiany aktywów. W konsekwencji Wintershall otrzymał 25,01 procent udziałów w projekcie eksploracji pól 4A i 5A na złożu Urgenoj. Z kolei Rosjanie zwiększyli swoje udziały w spółkach handlujących gazem i posiadających magazyny gazu w Europie – Wingas, Wieh i Wiee, oraz otrzymali połowę akcji w firmie Winz szukającej węglowodorów na Morzu Północnym. Magazyny przejęte przez Gazprom to Rehden (4,2 mld m3) i Jemgum (1 mld m3) w Niemczech oraz Haidach w Austrii (2,6 mld m3).
Wcześniej Gazprom spotkał się z przedstawicielami Unipera i OMV – kolejnych spółek zainteresowanych projektem Nord Stream 2.
AKTUALIZACJA: 09.03.2017 godz. 11:32, 10.03.2017 godz 6.00
Ministerstwo Energetyki Federacji Rosyjskiej/Piotr Stępiński